2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında İsviçre – Türkiye

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda yoluna devam etme şansı kalmayan A Milli takımımız formalite maçında İsviçre ile karşı karşıya geldi. Ay yıldızlılarımız bu mücadelede İsviçre’ye 3 – 1 mağlup oldu.

İsviçre – Türkiye Maçı Formasyon ve Oyuncu Tercihleri

Teknik direktör Vladimir Petkovic’in 3–4–1–2 dizilişi ile sahaya sürdüğü İsviçre ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Yann Sommer, savunma hattında sol stoperde Ricardo Rodriguez, sağ stoperde Nico Elvedi ve merkezde ise Manuel Akanji üçlüsü, sol kanat bekte Steven Zuber, sağ kanat bekte Sılvan Widmer, merkez orta sahada Kaptan Granit Xhaka ve Remo Freuler ikilisi, ofansif orta sahada Xherdan Shaqiri, santraforda ise Breel Embolo ve Haris Seferovic ikilisi.

Yedekler: Yvon Mvogo, Gregor Kobel, Fabian Schär, Eray Cömert, Loris Benito, Kevin Mbabu, Denis Zakaria, Djibril Sow, Christian Fassnacht, Rubén Vargas, Admir Mehmedi ve Mario Gavranovic.

Teknik direktör Şenol Güneş yönetimindeki A milli takımımızda 4–1–4–1 dizilişi ile tercih edilen ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Uğurcan Çakır, sol bekte Mert Müldür, stoper tandeminde Merih Demiral ve Çağlar Söyüncü ikilisi, sağ bekte Zeki Çelik, ön liberoda Kaan Ayhan, sol içte Ozan Tufan ve sağ içte ise İrfan Can Kahveci, sol kanatta Hakan Çalhanoğlu, sağ kanatta Cengiz Ünder ve santraforda ise Kaptan Burak Yılmaz.

Yedekler: Mert Günok, Altay Bayindir, Ozan Kabak, Rıdvan Yılmaz, Okay Yokuşlu, Taylan Antalyalı, Dorukhan Toköz, Orkun Kökçü, Yusuf Yazıcı, Kenan Karaman, Enes Ünal ve Halil Dervişoğlu.

İsviçre – Türkiye Maçı Satır Başları

6. dakikada İsviçre’de Steven Zuber ’in pasında Haris Seferovic skoru 1 – 0 yaptı.

26. dakikada İsviçre’de Steven Zuber bir kez daha asist yaparken golün adı Xherdan Shaqiri oldu ve fark 2’ye çıktı.

62. dakikada A milli takımımızda Hakan Çalhanoğlu ’nun verdiği pasta İrfan Can Kahveci Skoru 2 – 1 yaptı.

63. dakikada Ay yıldızlılarımızda Ozan Tufan ve Kaan Ayhan çıkarken Okay Yokuşlu ve Yusuf Yazıcı oyuna dahil oldu.

68. dakikada İsviçre’de Steven Zuber 3. Asistini yaptı ve Xherdan Shaqiri ise kendisinin 2. Golünü atarken skoru 3 – 1 yaptı.

70. dakikada Ay yıldızlılarımızda Hakan Çalhanoğlu sarı kart gördü.

75. dakikada A milli takımımızda Zeki Çelik sarı kart gördü. İsviçre’de ise Haris Seferovic yerini Mario Gavranovic’e bıraktı.

76. dakikada Ay yıldızlılarımızda Çağlar Söyüncü yaptığı taktik faul nedeni ile sarı kart gördü. İsviçre’de ise Xherdan Shaqiri çıkarken Ruben Vargas oyuna dahil oldu.

78. dakikada İsviçre’de Granit Xhaka itiraz nedeni ile sarı kart gördü.

80. dakikada Ay yıldızlılarımızda Cengiz Ünver ve İrfan Can Kahveci çıkarken Orkun Kökçü ve Kenan Karaman girdi.

86. dakikada İsviçre’de Steven Zuber ve Breel Embolo yerine Loris Benito ve Admir Mehmedi girdi. Ay yıldızlılarımızda ise Hakan Çalhanoğlu çıkarken Dorukhan Toköz girdi.

90+2. Dakikada Silvan Widmer yerine Kevin Mbabu girdi.