2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Almanya – Danimarka

İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonu B grubu ilk haftasında Almanya, Danimarka ile karşı karşıya geldi.

8 Temmuz Cuma günü saat 20:00’da Londra’da bulunan Brentford Community stadyumunda oynandı. Karşılaşmada İsviçre’den hakem Esther Staubli görev alırken mücadeleyi 15 bin 736 biletli taraftar takip etti.

Almanya ile Danimarka daha önce 8 kez karşı karşıya gelmişti. Bu maçlarda 3 kez Almanya galip gelirken 4 maç ise Danimarka galibiyet ile sonuçlandı ve aralarında 1 mücadelede beraberlik ile sonuçlandı. Bu 8 maçta Almanya 11 kez ağları sarsmayı başarırken 10 kez ise Danimarka gol sevinci yaşadı. Bu mücadele öncesinde Almanya oynadığı son 5 maçta 4 kez galip gelirken 1 kez ise mağlup olmuştu. Danimarka ise son 5 maçın tamamını kazanmayı başardı.

Almanya – Danimarka Karşılaşması

Almanya’da teknik direktör Martina Voss Tecklenburg ’un 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 4–3–3 dizilişi ile sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Merle Frohms, sağ bekte Giulia Gwinn, stoper tandeminde Kathrin Hendrich ve Marina Hegering çifti, sol bekte Felicitas Rauch, merkez orta sahada Lena Oberdorf, Sara Dabritz ve Lina Magull üçlüsü, sağ kanat forvette kaptan Svenja Huth, sol kanat forvette Klara Bühl ve merkezde ise Lea Schüller.

Yedekler: Almuth Schult, Ann Katrin Berger, Sophia Kleinherne, Lena Lattwein, Sydney Lohmann, Laura Freignang, Alexandra Popp, Nicole Anyomi, Linda Dallmann, Tabea Wassmuth, Jule Brand ve Sara Doorsoun.

Teknik direktör Lars Sondergaard’ın 3–4–3 dizilişi ile tercih ettiği Danimarka ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Lene Christensen, savunma hattında sol stoperde Katrine Veje, sağ stoperde Rikke Sevecke ve merkezde Stine Ballisager Pedersen, sol kanat bekte Sofie Svava, sağ kanat bekte Janni Thomsen, merkez orta sahada Sanne Troelsgaard Nielsen ve Sofie Junge Pedersen ikilisi, sol kanat forvette kaptan Pernille Harder, sağ kanat forvette Rikke Madsen ve merkezde Signe Bruun.

Yedekler: Katrine Svane, Laura Frederikke Nielsen, Sara Thrige, Simone Boye Sorensen, Karen Holmgaard, Sara Holmgaard, Nadia Nadim, Stine Larsen, Sofie Bredgaard, Kathrine Moller Kühl, Luna Gevitz ve Mille Gejl.

Mücadelede Gol Anları

21. dakikada Almanya maça ağırlığını koydu. Bruun’un pasında araya giren Lina Magull file bekçisi Christensen’i avlamayı başardı ve gol perdesini açmayı bildi.

57. dakikada ilk golü atan Lina Magull’un köşe vuruşunda topu arka direğe aşırtması ile kaleci Christensen’in de açılması ile forvet Lea Schüller boş kaleye topu gönderdi ve skor 2 – 0 oldu.

78. dakikada oyuna sonradan dahil olan Lattwein farkı 3’e çıkarttı. Serbest vuruşta Oberdorf’un pasında Lena Lattwein uzak köşeye topu gönderdi ve golü buldu.

86. dakikada Lohmann’ın sola pasında topu alan Alexandra Popp maçı neticelendiren golü attı ve skoru 4 – 0 yaptı.