2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası B Grubu Almanya – İspanya

2022 yılında İngiltere’de 1 yıl rötarlı olarak düzenlenen UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında B grubunda Almanya ile İspanya karşı karşıya geldi.

İngiltere’de düzenlenen UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında B grubunda yer alan favori takımlardan Almanya ile İspanya grubun 2. Haftasında karşı karşıya geldi. 12 Temmuz 2022 tarihinde saat 20:00’da oynanan mücadelede Londra’da bulunan Brentford Community Stadyumunda oynandı. Almanya ile İspanya’nın karşı karşıya geldiği mücadeleyi 16 bin 37 biletli taraftar izlerken Fransa’dan hakem Stephanie Frappart yönetti.

İki takım daha önce 3 mücadelede karşı karşıya gelmişti. Bu maçlardan 2 tanesinde Almanya galip gelirken 1 mücadele ise beraberlik ile sonuçlanmıştı. Bu 3 maçta Almanya 9 kez fileleri havalandırırken İspanya ise 2 kez gol sevinci yaşamıştı.

Almanya – İspanya Karşılaşması Maç Raporu

Almanya’da teknik direktör Martina Voss Tecklenburg’un 4–3–3 dizilişi ile sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Merle Frohms, sağ bekte Giulia Gwinn, stoper tandeminde Kathrin Hendrich ve Marina Hegering ikilisi, sol bekte Felicitas Rauch, merkez orta sahada Lena Oberdorf, Lina Magull ve Sara Dabritz üçlüsü, sol kanat forvette Klara Bühl, sağ kanat forvette Svenja Huth ve santraforda ise kaptan Alexandra Popp.

Yedekler: Almuth Schult, Ann Katrin Berger, Sophia Kleinherne, Lena Lattwein, Sydney Lohmann, Laura Freigang, Nicole Anyomi, Linda Dallmann, Tabea Wassmuth, Jule Brand ve Sara Doorsoun

Teknik Direktör Jorge Vilda 4–3–3 formasyonu ile sahaya çıkarttığı İspanya ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Sandra Panos, sol bekte Leila Ouahadi, stoper hattında kaptan İrene Paredes ve Maria Pilar Leon çifti, sağ bekte Ona Batlle, ön liberoda Laia Aleixandri, merkez orta sahada Aitana Bonmati ve Patricia Guijarro ikilisi, sol kanatta Mariona Caldentey, sağ kanatta Sheila Garcia ve santraforda ise Lucia Garcia.

Yedekler: Lola Gallardo, Misa Rodriguez, İvana Andrês, Irene Guerrero, Esther Gonzalez, Athenea Del Castillo, Marta Cardona, Amaiur Sarriegi, Teresa Abelleira, Olga Carmona, Andrea Pereira ve Claudia Pina.

Maçtan Satır Başları

Mücadelenin hemen başında 3. Dakikada İspanyol File bekçisi Sandra Panos büyük bir hata yaptı. Klara Bühl karşısında topa hâkim olamayan İspanyol file bekçisi yaptığı hata ile topu Klara Bühl’e hediye etti. Topu alan Klara Bühl kale ile burun buruna geldiğinde golü engelleme için kaptan İrene Parades hamle yapsa da yetersiz oldu ve uzak köşede top fileler ile buluştu.

Maçın 37. Dakikasında Almanya sağ taraftan köşe vuruşu kazandı. Topun başına geçen Felicitas Rauch penaltı noktası yakınlarını kale ağzına iyi bir orta açtı. Kaptan Alexandra Popp iki İspanyol oyuncu arasında yükselip vurdu ve farkı 2’ye çıkarttı.