2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası C Grubu Hollanda – İsveç Maçı

İngiltere’nin ev sahibi olduğu UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında C grubu ilk hafta maçlarında Hollanda ile İsveç karşı karşıya geldi.

9 Temmuz Cumartesi günü saat 20:00’da oynanan mücadelede Gallerli hakem Cheryl Foster düdük çaldı. Sheffield’da bulunan Bramall Lane stadyumunda oynanan mücadeleyi 21 bin 342 biletli taraftar takip etti.

Bu maç öncesinde Hollanda ve İsveç 8 kez karşı karşıya gelmişti. Bu karşılaşmalarda Hollanda 3 kez galip gelirken aralarında 3 maç beraberlik ile sonuçlandı ve 2 karşılaşma ise İsveç’in galibiyeti ile sonuçlandı.

Bu maç öncesinde Hollanda’nın son 5 maçlık performansında 4 galibiyet bulunurken 1 maç ise beraberlik ile sona ermişti. İsveç’te ise bu karşılaşma öncesindeki son 5 maçlık periyotta rakibi gibi 4 galibiyet alınırken 1 maç ise beraberlik ile sona erdi.

C Grubunda Hollanda – İsveç Maç Raporu

Hollanda’da teknik direktör Mark Parsons ’un, UEFA 2022 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında C grubu’nda, 4–3–3 dizilişi ile tercih ettiği ilk 11 Şu şekildeydi:

Kalede kaptan Sari Van Veenendaal, sağ bekte Lynn Wilms, stoper hattında Stefanie Van Der Gragt ve Aniek Nouwen ikilisi, sol bekte Dominique Janssen, merkez orta sahada Jackie Groenen, Danielle Van De Donk ve Sherida Spitse üçlüsü, sol kanat forvette Lieke Martens, sağ kanat forvette Jill Roord ve santraforda ise Vivianne Miedema.

Yedekler: Daphne Van Domselaar, Barbara Lorsheyd, Merel Van Dongen, Lineth Beerensteyn, Victoria Pelova, Renate Jansen, Caitlin Dijkstra, Romee Leuchter, Kerstin Casparij, Marisa Olislagers, Damaris Egurrola ve Esmee Brugts.

Teknik direktör Peter Gerhardsson ’un 3–4–3 dizilişi ile tercih ettiği İsveç ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Hedvig Lindahl, savunma hattında Amanda Ilestedt, Nathalie Björn ve Magdalena Eriksson üçlüsü, sol kanat bekte Jonna Andersson, sağ kanat bekte Hanna Glas, merkez orta sahada Filippa Angeldahl ve kaptan Caroline Seger ikilisi, sol kanat forvette Fridolina Rolfö, sağ kanat forvette Kosovare Asllani ve santraforda ise Lina Hurtig.

Yedekler: Jennefer Falk, Zecira Musovic, Linda Sembrant, Amanda Nilden, Emma Kullberg, Sofia Jakobsson, Stina Blackstenius, Rebecka Blomqvist, Johanna Rytting Kaneryd, Hanna Bennison, Olivia Schough ve Elin Rubensson

Mücadeleden Notlar

36. dakikada sağ kanattan gelişen atakta Asllani uzak direğe doğru iyi bir orta açtı. Savunmadan ileri çıkmış olan Jonna Andersson’a gelen topa şık bir dokunuş yaparak rakip kaleciyi mağlup etmeyi başardı ve topu kale çizgisinin üzerindeki savunma oyuncularını da geçirerek filelerle buluşturmayı başardı. Bu gol ile İsveç 0 – 1 öne geçti.

52. dakikada duran top şansı kazanan Hollanda bunun ardından soldan atak başlatıyor. Savunma topa müdahale etmeye çalışırken top jill Roord’ın önüne geldi ve çektiği şut ile skora denge getirmeyi başardı.