2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası C Grubu Hollanda – Portekiz

Covid 19 sebebiyle 1 yıllık ertelemenin ardından 2022 yılında yapılan refah kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunda c grubu üçüncü haftasında Hollanda ile Portekiz karşı karşıya geldi.

13 Nasıl çarşamba günü saat 20:00’da oynanan mücadele Leigh’de bulunan Leigh Sports Village stadyumunda oynandı. Hırvatistan’dan Ivana Martincic’in yönetiminde oynanan karşılaşmada tribünlerde 6 bin 966 biletli taraftar yer aldı.

Hollanda ile Portekiz bu maç öncesinde daha önce hiç karşı karşıya gelmemişti.

Bu maç öncesinde Hollanda’nın son 5 maçta performansı şu şekildeydi: 3 maçta galibiyet ve 2 maçta ise beraberlik elde etti.

Yine bu maç öncesinde Portekiz ise son 5 maçta 2 kez galibiyet elde ederken 1 maçta berabere kaldı ve 2 maçta ise mağlubiyet yaşadı.

C Grubu Hollanda – Portekiz Maç Raporu

Hollanda’da teknik direktör Mark Parsons’un Avrupa Şampiyonası‘nda 4–3–3 formasyonu ile tercih ettiği ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Daphne Van Domselaar, sağ bekte Lynn Wilms, stoper hattında Stefanie Van Der Gragt ve Dominique Janssen ikilisi, sol bekte Marisa Olislagers, merkez orta sahada kaptan Sherida Spitse, Jill Roord ve Damaris Egurrola üçlüsü, sağ kanat forvette Danielle Van De Donk, sol kanat forvette Lieke Martens ve santraforda ise Lineth Beerensteyn.

Yedekler: Jacintha Weimar, Barbara Lorsheyd, Merel Van Dongen, Victoria Pelova, Renate Jansen, Caitlin Dijkstra, Romee Leuchter, Kerstin Casparij ve Esmee Brugts.

Teknik direktör Francisco Neto ’nun 4–3–3 dizilişi ile sahaya sürdüğü Portekiz ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede İnes Pereira, sağ bekte Catarina Amado, stoper tandeminde Diana Gomes ve Carole Costa ikilisi, sol bekte Joana Marchao, merkez orta sahada kaptan Dolores Silva, Andreia Norton ve Tatiana Pinto üçlüsü, sağ kanat forvette Ana Borges, sol kanat forvette Diana Silva ve santraforda ise Jessica Silva.

Yedekler: Patricia Morais, Rute Costa, Alicia Correia, Silvia Rebelo, Suzane Pires, Vanessa Marques, Fatima Pinto, Lucia Alves, Carolina Mendes, Francisca Nazareth, Andreia Faria ve Telma Encarnaçao.

Mücadelede Önemli Anlar

Maçın henüz ilk dakikalarında 7. Dakikada Hollanda peş peşe köşe vuruşu kazandı. Spitse’nin ceza sahasına gönderdiği topta Damaris Egurrola kafa vuruşu ile topu ağlara gönderdi.

16. dakikada sol köşe vuruşunda yine Spitse ortayı açtı. Uzak direğe giden topta savunma oyuncusu Stefanie Van der Gragt kafa vurdu fakat şutu engellendi seken topta araya giren yine Gragt oldu ve topu ağlara göndererek Hollanda’yı 2 – 0 öne geçirdi.

38. dakikada Portekiz’de penaltıda Carole Costa topu ve kaleciyi farklı köşelere gönderdi.

47. dakikada sağ tarafta ilk golün sahibi Costa’nın ortasında Diana Silva topu ağlara gönderdi ve geriden gelerek beraberliği yakaladı.

62. dakikada Hollanda sol kanattan gelişen atakta Martens’ten topu alan Danlelle Van De Donk ceza sahasının hemen önünde tam doksana topu nişanladı ve Hollanda’ya galibiyeti getirdi.