2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası C Grubu İsveç – Portekiz

İngiltere’nin ev sahibi olduğu 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında C grubu son maçında İsveç ile Portekiz karşı karşıya geldi.

17 Temmuz Pazar günü saat 17:00’da C grubu son maçında İsveç ile Portekiz karşı karşıya geldi. Leigh’de bulunan Leigh Sports Village stadyumunda oynanan maçta 7 bin 118 biletli taraftar maçı tribünlerden takip etti. C grubunun son maçında Fransa Futbol Federasyonundan hakem Stephanie Frappart düdük çaldı.

İsveç ile Portekiz daha önce hiç karşı karşıya gelemezdi. İki ülke takımının birbiri ile karşı karşıya geldiği ilk maçı oynamış oldu.

İsveç bu maça kadar son 5 maçında 3 kez galip gelirken 2 maçta ise berabere kaldı. Portekiz ise son 5 maçında 1 kez galip gelirken 1 kez de berabere kaldı ve 3 maçta ise mağlup oldu.

C Grubu İsveç – Portekiz Maç Raporu

Teknik direktör Peter Gerhardsson ’un, 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında, 4–3–3 dizilişi ile sahaya sürdüğü İsveç ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Hedvig Lindahl, sağ bekte Hanna Glas, stoper hattında Amanda İlestedt ve Magdelena Eriksson ikilisi, sol bekte Jonna Andersson, merkez orta sahada Filippa Angeldahl, Nathalie Björn ve kaptan Kosovare Asllani üçlüsü, sol kanat forvette Fridolina Rolfö, sağ kanat forvette Johanna Rytting Kaneryd, santraforda Stina Balckstenius.

Yedekler: Jennifer Falk, Zecira Musovic, Linda Sembrant, Amanda Nilden, Emma Kullberg, Lina Hurtig, Sofia Jakobsson, Rebecka Blomqvist, Caroline Seger, Hanna Bennison, Olivia Schough ve Elin Rubensson.

Portekiz’de teknik direktör Francisco Neto ’nun 4–3–3 formasyonu ile sahaya çıkarttığı ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Patricia Morais, sağ bekte Catarina Amado, stoper hattında Diana Gomes ve Carole Costa ikilisi, sol bekte Ana Borges, merkez orta sahada kaptan Dolores Silva, Tatiana Pinto ve Andreia Norton üçlüsü, sol kanat forvette Diana Silva, sağ kanat forvette Jessica Silva ve santraforda ise Francisca Nazareth.

Yedekler: Ines Pereira, Rute Costa, Alicia Correia, Silvia Rebelo, Joana Marchao, Suzane Pires, Vanessa Marques, Fatima Pinto, Lucia Alves, Carolina Mendes, Andreia Faria ve Telma Encarnaçao.

Karşılaşmadan Önemli Anlar

21. dakikada İsveç’in köşe vuruşunda Portekiz topu uzaklaştırmada zorlandı. Topu Alan Filippa Angeldal topu ağlara gönderdi ve İsveç’i 1 – 0 öne geçirdi.

45. dakikada yine bir duran topta Asllani sağ kanattan topu ilk golün sahibi Filippa Angeldal’a ulaştırdı. Angeldal hem kendisinin hem de takımının 2. Golünü attı.

45+7. Dakikada Andersson’un ortasında portekizli savunma oyuncusu Carole Costa bir hata yapıyor ve topu kendi ağlarına gönderdi.

54. dakikada penaltı’da topun başına gelen kaptan Kosovare Asllani farkı 4’e çıkaran golü attı.

90+1. Dakikada Schough’un pasında Stina Blackstenius savunma oyuncularına rağmen uzaktan şutunu attı ve skor 5 – 0 oldu.