2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Çeyrek Final Aşaması

İngiltere’de gecikmeli olarak düzenlenen 2021 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Grup aşamasının tamamlanması ile birlikte çeyrek final takımları belli oldu. 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında Çeyrek finale katılan takımların isimleri ise şu şekildeydi:

İngiltere, İspanya, İsveç, Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa ve Hollanda 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası çeyrek finale adını yazdıran takımlar oldular.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Çeyrek Final Eşleşmeleri

UEFA’nın daha önceden açıklamış olduğu formata göre gruplarını 1. Sırada tamamlayan takımlar 2. Sırada tamamlayan takımlar ile eşleşti. Bu sayede grup aşamasında başarılı olan takımlar eşleşmede avantaj elde etmiş oldular. Daha önceden belirlenen eşleşme formatı şu şekildeydi:

A grubunu 1. Sırada tamamlayan takımB grubunu 2. Sırada tamamlayan takım
C grubunu 1. Sırada tamamlayan takımD grubunu 2. Sırada tamamlayan takım
B grubunu 1. Sırada tamamlayan takımA grubunu 2. Sırada tamamlayan takım
D grubunu 1. Sırada tamamlayan takımC grubunu 2. Sırada tamamlayan takım
  • A grubu 1. Si olan ve 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Şampiyonasında ev sahibi olan İngiltere ile B grubunu 2. Sırada tamamlayan İspanya ilk eşleşen takımlar oldular.
  • C grubunu averaj ile 1. Sırada tamamlayan İsveç ile D grubunu 2. Sırada tamamlayan Belçika ikinci eşleşen takımlar oldu.
  • B grubu 1. Si Almanya ile A grubunu 2. Sırada tamamlayan Avusturya birbirleri ile eşleştiler.
  • D grubu 1. Si Fransa ile C grubu 2. Si olan Hollanda karşı karşıya geldiler.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Çeyrek Final Sonuçları

  • 20 Temmuz Çarşamba Günü saat 20:00 A grubunu 1. Sırada tamamlayan ve organizasyonun ev sahibi olan İngiltere ile B grubunu 2. Sırada bitiren İspanya karşı karşıya geldi. 90 dakikanın sonunda 1 – 1 berabere kaldılar. Uzatma dakikalarının hemen başında Stanway’in golü ile İngiltere turu geçti.
  • 21 Temmuz Perşembe günü saat 20:00’da B grubu 1. Si Almanya ile A grubu 2. Si Avusturya karşı karşıya geldi. 90 dakika sonunda Almanya 2 – 0 skor ile galip geldi.
  • 22 Temmuz Cuma günü saat 20:00’da C grubu 1. Si İsveç ile D grubu 2. Si Belçika karşı karşıya geldi. İsveç maçın son anlarında attığı gol ile turu geçmeyi başaran taraf oldu.
  • 23 Temmuz Cumartesi günü saat 20:00’da D grubu 1. Si Fransa ile C grubunu 2. Sırada tamamlayan Hollanda karşı karşıya geldi. 90 dakikası golsüz eşitlikle sona eren maçın uzatma dakikalarının ilk yarısının son dakikalarında Fransa penaltı kazandı. Kazanmış olduğu penaltıyı iyi değerlendirdi ve 1 -0 skor ile turu geçti.