2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere – Norveç Karşılaşması

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası İngiltere’nin ev sahipliğindeki organizasyonda A grubunda ev sahibi İngiltere ile Norveç karşı karşıya geldi. Brighton and Hove’daki Falmer Stadyumunda alman hakem Riem Hussein’in görev aldğı müsabakada 28847 seyirci statta bulunuyordu.  İngiltere – Norveç karşılaşması 11 Temmuz Pazartesi günü saat 20:00’da oynandı.

İki takım bu maç öncesinde sahaya çıktığı son 5 maçının tamamını kazanarak galibiyet serileri ile karşı karşıya geldi. Yine İngiltere ve Norveç’in birbirleri ile karşı karşıya geldiği 7 karşılaşmada 1 maçta İngiltere galip gelirken 1 karşılaşma beraberlik ile ve 5 karşılaşmada ise Norveç galip geldi. Bu 7 maçta İngiltere 9 gol atarken Norveç ise 18 kez rakip fileleri havalandırmıştı.

İngiltere – Norveç Karşılaşması

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası A gurubu 2. Hafta karşılaşmasında Ev sahibi İngiltere Norveç ile karşı karşıya geldi.

İngiltere’de teknik direktör Sarina Wiegman 4–3–3 formasyonunda sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Mary Earps, sol bekte Rachel Daly, stoper tandeminde Leah Willamson ve Millie Bright, sağ bekte Lucy Bronze, merkez orta sahada Georgia Stanway ve Keira Walsh ikilisi, ofansif orta saha Fran Kirby, sol kanat forvette Lauren Hemp, sağ kanat forvette Beth Mead ve santraforda Ellen White.

Yedekler: Hannah Hampton, Ellie Roebuck, Alex Greenwood, Jessica Carter, Demi Stokes, Jill Scoot, Nikita Parris, Chloe Kelly, Bethany England, Ella Toone ve Alessia Russo.

Teknik Direktör Martin Sjögren’in 4–4–2 dizilişinde sahaya sürdüğü Norveç ilk 11’i şu şekilde:

Kalede Guro Pettersen, sağ bekte Tuva Hansen, stoper hattında Maren Mjelde ve Maria Thorisdottir, sol bekte Julie Blakstad, sol kanatta Gura Reiten, sağ kanatta Karina Saevik, merkez orta sahada Vilde Boe Risa ve İngrid Syrstad Engen, santraforda Caroline Graham Hansen ve Ada Hegerberg.

Yedekler: Sunniva Skoglund, Aurora Mikalsen, Anja Sonstevold, Guro Bergsvand, Celin Bizet Ildhusoy, Amalie Eikeland, Thea Bjelde, Frida Maanum, Elisabeth Terland, Synne Hansen, Anna Josendal ve Sophie Haug.

Mücadeledeki Önemli Anlar

12. dakikada Georigia Stanway penaltıdan golü attı ve ingilitere skoru 1 – 0 yaptı.

15. dakikada Lauren Hemp attığı gol ile farkı 2’ye çıkarttı.

29. dakikada Ellen White skoru 3 – 0 yaptı.

34. dakikada ve 38. Dakikalarda peş peşe Beth Mead attığı gol ile skor 5 – 0’a getirdi.

41. dakikada Ellen White attığı gol ile kendisinin 2. Takımının 6. Golünü attı.

66. dakikada Alessia Russo attığı gol ile farkı 7’ye çıkarttı ve tarihi bir skora gidildi.

81. dakikada Beth Mead takımının8. Kendisinin 3. Golünü attı ve hattrick yaptı.