2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Play Off Aşaması

İngiltere’nin ev sahibi olduğu 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde play off aşaması için kura çekimi İsviçre Nyon’daki UEFA merkezinde 5 Mart 2021 tarihinde saat 12:00’da gerçekleştirildi. Play off turunda mücadele edecek olan 6 takım herhangi bir sıralama olmaksızın eşit şekilde kuraya dahil edilirken Rusya ile Ukrayna arasındaki siyasi sebeplerden dolayı bir kısıtlamaya gitti. Bu kısıtlamaya göre Rusya ve Ukrayna’nın birbiri ile eşleşmemesi için adım atıldı. Eşleşmeler sırasında kura çekiminde ilk çekilen takım ilk maçta ev sahibi avantajı elde etti.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Play Off Eşleşmeleri

UEFA’nın İsviçre’deki merkezinde gerçekleştirilen kura çekiminin ardından İngiltere bileti alacak olan son 3 takımın belirleneceği Play Off eşleşmeleri belli oldu. UEFA’nın merkezinde çekilen kuraya göre eşleşmeler şu şekilde gerçekleşti:

Ukrayna ile Kuzey İrlanda eşleşirken Portekiz ise Rusya ile eşleşti ve Çek Cumhuriyeti ise İsviçre’nin rakibi oldu.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Play Off etabı eşleşmeleri ilk ayağında ev sahibi olacak takımlar Ukrayna, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti oldu. Play Off etabı eşleşmeleri ilk maçları 9 Nisan 2021 tarihinde oynanırken rövanş maçları ise 13 Nisan 2021 tarihinde oynandı ve İngiltere’deki Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılacak olan son 3 takım katılım biletini elde etti.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Play Off Eşleşmeleri

Ukrayna ilk maçta kendi evinde Kuzey İrlanda’yı konuk etti. 9 Nisan 2021 Saat 18:00’da başlayan mücadelede Alman hakem Riem Hussein düdük çaldı. Mücadele Kovalivka’daki Kolos Stadyumunda oynandı.

Ukrayna’nın 4–2–3–1 dizilişindeki ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Iryna Sanina, sağ bekte Anastasia Filenko, stoper hattında Darya Kravets ve Lyuboc Shmatko, sol bekte Olha Basanska, savunmanın önünde Iya Andrushchak veTamila Khimich, sağ kanatta Olha Ovdiychuk, ofansif orta sahada Daryna Apanaschenko, sağ kanatta Nicole Kozlova ve santraforda Roksolana Kravchuk

Kuzey İrlanda’da 3 – 4 – 3 formasyonunda sahaya çıkan ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Jacqueline Burns, savunma tandeminde sol stoperde Sarah McFadden, sağ stoperde Julie Nelson ve ortada ise Ashley Hutton, sol kanat bekte Marissa Callaghan, sağ kanat bekte Rebecca McKEnna, merkez orta sahada Rebecca Holloway ve Nadene Caldwell ikilisi, sol kanat forvette Simone Magill, sağ kanat forvette Rachel Furness ve santraforda Kristy McGuinness

Eşleşmenin ilk ayağında açılış perdesi 5. Dakikada Kuzey İrlanda’dan Rachell Furness tarafından geldi.

22. dakikada Ukrayna’da Daryna Apanashchenko skora tekrar denge getirmeyi başardı.

Mücadelenin ilk yarısı 1 – 1 eşitlik ile sonuçlandı.

İkinci yarıda 57. Dakikada skordaki denge Simone Magill tarafından bozuldu.

Kuzey İrlanda Play Off eşleşmesi ilk ayağında deplasmanda sahaya çıktığı mücadeleyi 1 – 2 skor ile galip geldi.