2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda Eleme Etabı

2021 yılında İngiltere’de düzenlenmesi planlanan UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Covid 19 sebebi ile ertelenmişti. Bu erteleme sebebi ile organizasyon 2022 yılı yazında oynandı. 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde grup aşaması için kura çekimi 21 Şubat 2019’da saat 13:30’da UEFA’nın İsviçre Nyon’daki merkezinde kura çekildi.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası eleme turunda grup maçları 24 Şubat 2021 tarihinde tamamlandı. Grup maçlarının tamamlanması ile birlikte grubunu 1. Sırada tamamlayan 9 takım doğrudan İngiltere’deki organizasyona katılım hakkı elde etti. Bununla birlikte grup aşamasını 2. Sırada tamamlayan milli takımlar kendi aralarında sıralama yapıldı. 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda en başarılı olan grubunu 2. Sırada tamamlayan takımlardan ilk 3’ü de yine doğrudan İngiltere bileti almaya hak kazandı. Grup aşamasını 2. Sırada tamamlayan diğer 6 takım ise kendi aralarında çekilen kura ile Play Off maçlarına çıkması için format gereği kura çekildi. Play Off eşleşmelerinde galip gelen takımlarında katılımı ile birlikte İngiltere’nin ev sahipliği yapacağı organizasyona katılacak olan 15 takım belirlenmiş oldu.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Play Off Aşaması

Eleme gruplarını 2. Sırada tamamlayan takımlardan ilk 3’ünün doğrudan İngiltere bileti alması ile birlikte geriye kalan 6 A milli takım şunlardı: İsviçre, Portekiz, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna ve Kuzey İrlanda. Play Off oynama hakkı elde eden bu A milli takımlar kura çekimi ile birlikte Play Off eşleşmeleri yapıldı.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası için Play Off kura çekimi 5 Mart 2021 tarihinde saat 12:00’da UEFA’nın İsviçre Nyon’daki merkezinde gerçekleştirildi. Rusya ve Ukrayna’nın arasında olan siyasi sebepler ile eşleşmemesi adına kurada birbirlerine çekilmedi. Kura çekiminde ilk çekilen takım eşleşmenin ilk ayağında ev sahibi olacak takımda oldu. Play Off eşleşmelerinde ilk maçlar 9 Nisan 2021’de oynanırken rövanş maçları 13 Nisan 2021’de oynandı. 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında Play Off eşleşmeleri şu şekildeydi:

UkraynaKuzey İrlanda
PortekizRusya
Çek Cumhuriyetiİsviçre

Çekilen kuraya göre Ukrayna, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti Play Off eşleşmelerinin ilk ayağında ev sahibi oldu.

Rusya 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’ndan Diskalifiye Edildi

Ukrayna ve Rusya arasındaki siyasi olayların dahada ileri gitmesi ile birlikte Rusya, Ukrayna’yı işgal etti. Bu gelişmenin ardından UEFA Rusya’ya yaptırım uygulamak için toplandı. Bu toplantıda UEFA etik ve disiplin kurulu Rusya’nın diskalifiye edilmesine karar verdi.

Bu karar öncesinde Portekiz – Rusya Play Off eşleşmesinde ilk maç oynanmış hatta Rusya bu maçı deplasmanda 0 – 1 kazanmayı başarmıştı. Bu kararın ardından Portekiz doğrudan 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasına katılma hakkı kazandı.