Almanya Euro 2024’e Ev Sahipliği Yapmaya Hazırlanıyor

Euro 2020 heyecanı geride kaldı. Bir ay boyunca devam eden bu organizasyonun şampiyonu İtalya oldu. Futbolseverler; 2022 FIFA Dünya Kupası için heyecanlanıyorlar. 21 Kasım 2022 – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında düzenlenecek bu organizasyonun galibi merakla bekleniyor.

Avrupa Şampiyonası; dört yılda bir düzenleniyor. 2024 yılındaki turnuvanın ev sahibi Almanya olacak. Yakından takip edenlerin bildiği üzere Türkiye de Euro 2024 için adaylık başvurusunda bulunmuştu. Ancak, Almanlar; oy çoğunluğu ile turnuvanın ev sahibi olmaya hak kazandı.

Euro 2024 Ne Zaman Düzenlenecek?

Tüm dünyanın merakla beklediği bu organizasyon 14 Haziran 2024 günü başlayacak. Tam bir aylık eşsiz bir serüvenin ardından 14 Temmuz 2024 günü oynanacak final maçı ile kupa sahibini bulacak. Panzerler; 2006 yılındaki Dünya Kupası’na da ev sahipliği yapmıştı. Futbolseverlere birbirinden güzel maçların izletildiği bu organizasyondaki başarısıyla da takdir toplamıştı.

Almanya Turnuva Başarısı ile Dikkat Çekiyor

“Futbol 90 dakika süren ve sonunda Almanların kazandığı bir oyundur” cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur. Geçmişten bu yana turnuva takımı olmasıyla dikkat çeken Almanya; hem Dünya Kupası hem de Avrupa Şampiyonası başarıları ile bilinir.

Almanya; İtalya, İspanya, Fransa, Brezilya ve Arjantin ile beraber turnuvalara ambargo koymuştur. 1954 yılında düzenlenen Dünya Kupası’nı kazanarak ilk uluslararası başarısını elde etmiştir. İsviçre’de düzenlenen bu organizasyonu o dönemki adıyla Batı Almanya kazanmıştır.

1972 yılında Belçika’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın galibi yine Batı Almanya olmuştur. 1974 yılının Haziran ila Temmuz ayları arasında düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nı da kazanan Batı Almanya döneme damgasını vurmuştur. Batı Almanya; 1980 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nı da kazanmıştır.

Panzerler; başarısını 1990’lı yıllarda da devam ettirdi. 8 Haziran 1990 ila 8 Temmuz 1990 tarihleri arasında İtalya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nı müzesine götüren Batı Alman Milli Takımı; maçı son ana kadar bırakmaması ve hırsı ile dönemin futboluna yön veriyordu.

1989 yılında Utanç Duvarı’nın yıkılması ve 3 Ekim 1990 tarihinde Doğu – Batı Almanya’nın birleşmesiyle beraber futbolda da yeni bir dönem başlamıştır. Almanya; 1996 yılında İngiltere’de düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nı kazanarak başarılarına bir yenisini eklemiştir. Hatta, Bierhoff’un uzatmalardaki altın golü ile bu maçı kazanması farklı bir detaydır.

Almanlar; son olarak 2014 yılında Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nı kazandı. Yarı finalde ev sahibi Brezilya ile Almanya karşı karşıya gelmişti. Almanya; rakibini 7-1 gibi Dünya Kupası tarihine geçecek bir skor ile mağlup etmişti. Finalde de Lionel Messi’li Arjantin’i 1-0 yenen Panzerler; Dünya Kupası’nı 24 yıl aranın ardından bir kez daha müzesine götürmenin gururu içerisindeydi.

Alman Milli Takımı; ev sahibi olduğu 2006 Dünya Kupası’nda zafere ulaşamadı. Yarı finalde İtalya’ya elendikten sonra üçüncülük maçında Portekiz’i mağlup ederek turnuvayı üçüncü sırada bitirdi.