Almanya Milli Futbol Takımı Rekor Sahibi

Avrupa Futbol Şampiyonası, düzenlenmeye başladığı 1960 yılından itibaren Almanya Milli Futbol Takımı için başarılarla dolup taşmıştır.

Avrupa’nın milli futbol takımları bazında düzenlenmekte olan en büyük organizasyonu 4 senede bir yapılmakta ve birçok ülke bu prestijli turnuvada boy göstermenin gururunu yaşamaktadır.

Günümüzde kadar 15 kez düzenlenen ve nice hikayelerin barındığı bu turnuvada, birçok tarihi an yaşanmıştır. Futbolseverler unutulmaz gollere, inanılmaz performanslara ve birçok büyük yıldıza hem ekranları başında hem da stadyumlarda şahitlik etmişlerdir.

15 senede 10 farklı milli futbol takımı kupanın sahibi olmuş ve UEFA tarafından düzenlenen Avrupa Futbol Şampiyonası’nın harika kupasını halklarına armağan etmiştir.

Bu ülkeler arasında Almanya’nın yeri ise bambaşkadır. Zira pek çok farklı açıdan Almanya Milli Futbol Takımı, Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en özel bölümlerinde yerini almayı başarmıştır. İşte Almanya’nın kırdığı bazı rekorlar ve Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki yeri.

Almanya Milli Futbol Takımı Rekorlarla Meşhur

Almanya, Avrupa Futbol Şampiyonası düzenlenmeye başladığı günden itibaren kupayı en çok kazanan 2 takımdan biri olarak öne çıkmıştır.

İspanya ile birlikte bu kupayı 3 kez müzesine götüren iki takımdan biri olan Almanya; 1972, 1980 ve 1996’da Avrupa Futbol Şampiyonası Şampiyonu unvanlarını kazanmıştır.

Bununla beraber Almanya’nın elinde tuttuğu bambaşka rekorlar da vardır. Bu rekorların belki de en etkileyici olanlarından biri, Almanya’nın Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin üst üste en çok katılım sağlayan ülkesi olmasıdır.

Buna göre Panzerler, 1972 – 2020 arasındaki 13 turnuvanın tamamına katılarak kırılması güç bir rekoru elde etmiştir. Almanya’nın 2024’e de katılacağı düşünüldüğünde bu rekorun gelişmeye devam ettiğini de söylemek mümkün.

Almanya Sürekli Final Turlarında

almanya milli futbol takımı

Almanya Milli Futbol Takımı şampiyonluklarının yanından sürekli final turlarında olmasıyla da dikkat çekicidir.

Öyle ki Panzerler, Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde ilk iki sırayı en çok alan takımdır. 1972, 1980 ve 1996’da şampiyonluğa ulaşan takım; 1976, 1992 ve 2008’de de ikinci sırayı alarak final oynama başarısı göstermiştir.

Bunun yanında 1988, 2012 ve 2016’da ise kendini ilk 4’e atmıştır. Bu da onlara turnuvayı ilk 4 sırada bitirme başarısını en çok yaşayan takım olma unvanını da getirmiştir. Buna paralel olarak 1984’te çeyrek finalde turnuvaya veda eden Almanya Milli Futbol Takımı, ilk 8’de en çok yer alan takım olmayı da başarmıştır.

Turnuvadaki tüm başarılarının yanında finalleri kaybetme noktasında da tepede olan Almanya Milli Futbol Takımı, bugüne kadar kaybettiği 3 final sayesinde Sovyetler Birliği ile birlikte en çok final kaybeden 2 takımdan biri olmuştur.

Tüm bu sayıların gösterdiği bir başka rekor ise Panzerler’in Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde Euro 1972 – Euro 1996 arasını daima “en az” ilk 8’de bitirmeleridir.

İşte bu istatistiklerle kendine “turnuva takımı” unvanını alan Almanya, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın en başarılı takımları arasına adını ilk sıradan yazdırmayı da başarmıştır.