Altın Ayakkabı Ödülü Kazanan Efsaneler

Avrupa Şampiyonası tarihi birçok farklı ülkeden çok sayıda büyük oyuncuyla doludur. Altın Ayakkabı Ödülü sahipleri de bu isimler arasındadır.

Şüphesiz bu devasa turnuva, her daim golcüleriyle anılmış ve birçok farklı ulustan en elit golcüler takımlarını üst turlara çıkarmak için mücadele etmişlerdir.

Bazen atılan bir gol bir ülkenin turnuvadaki kaderini değiştirmiş, bazen ise yapılan bir vuruş onlarca yıl hafızalardan çıkmamıştır.

En çok gol atan oyuncuyu bünyesinde barındıran takım her zaman Avrupa Şampiyonası’na 1 adım önde başlamıştır.

Tarihteki ilk Avrupa Şampiyonası olma özelliğini taşıyan 1960 Fransa’dan beri en çok golü atan oyuncular Altın Ayakkabı Ödülü ile ödüllendirilmektedirler.

Bu ödülün sahibi olan futbolcu sadece o turnuvada ülkesini ileriki turlara taşımakla kalmaz, kendisi için de bir ömür sürecek büyük prestij elde eder.

İşte bu büyük prestiji elde etmiş ve içinde çok büyük efsanelerin barındığı o futbolcular…

Altın Ayakkabı Ödülü İlk 2 Turnuvada Paylaşıldı

1960 Fransa ile verilmeye başlanan Altın Ayakkabı Ödülü’nün ilk sahipleri birden çok futbolcu oldu. Zira o zamanlar turnuva finalleri sadece 4 maçtan oluştuğu için birçok oyuncu aynı gol sayısına ulaşabiliyordu.

Örneğin ilk turnuvada ödül tam 5 oyuncu arasında paylaşıldı. Tarihin ilk Altın Ayakkabı Ödülü’nü alan oyuncular Milan Galic, Drazan Jerkovic (Yugoslavya), Valentin İvanov, Viktor Ponedelnik (SSCB) ve François Heutte (Fransa) olarak sıralanmışlardı. Tüm bu futbolcular turnuvayı 2 golle bitirmişlerdi.

1964 İspanya’da ise ödülün sahibi olan oyuncuların sayısı 3’e inmişti. Ferenc Bene, Dezsö Novak (Macaristan) ve Chus Pereda (İspanya) ödülü yine 2 gol atarak kazanmışlardı.

Altın Ayakkabı Ödülü Efsanelere Gitti

altın ayakkabı ödülü

Altın Ayakkabı Ödülü, her turnuvanın en çok gol atan oyuncusuna verilirken bu ödülü kazanan ilk büyük efsane Gerd Müller oldu. Batı Almanya’nın durdurulamaz golcüsü 1972 Belçika’da, o zamana kadar bir Avrupa Şampiyonası’nda en çok gol atan oyuncu (4) olarak ödüle uzandı.

Üst üste 3 turnuvada Almanlara giden Altın Ayakkabı Ödülü, 1984’te bir başka efsanevi futbolcu tarafından uzun yıllar kırılamayacak bir rekorla kazanıldı.

Kendi evlerindeki turnuvanın başından sonuna rakip filelere tam 9 gol gönderen Michel Platini, 2020’ye kadar sürecek “Avrupa Şampiyonası tarihinin en çok gol atan futbolcusu” unvanını da ödülle birlikte aldı.

1988’de Marco Van Basten, 5 golle turnuvanın en çok gol atan oyuncusu oldu. Finalde Batı Almanya’ya attığı gol ise dünya futbol tarihinde birçok ödülden daha uzun süre hafızalardan silinmeyecekti.

1992 İsveç’te ödül 4 oyuncu tarafından paylaşıldı. 1996’da bir başka efsane Alan Shearer attığı 5 golle prestijli ödülü kazandı.

2000’de Kluivert ve Milosevic, 2004’te Milan Baros ve 2008’de ise David Villa, Altın Ayakkabı Ödülü’nün diğer sahipleri oldular.

2012’de Fernando Torres ödülün İspanya’da kalmasını sağladı. 2016’da şampiyon Fransa’nın harika Küçük Prens’i Antoine Griezmann 6 gol 2 asistle 1984 sonrasında en çok gol atan ödül sahibi oldu.

2020’de ise dünyanın gol makinesi Cristiano Ronaldo, 360 dakikada attığı 5 golle ödül koleksiyonuna bir yenisini daha eklemekle kalmadı. Aynı zamanda Michel Platini’nin rekorunu da kırmış oldu ve tarihe bir kez daha geçti.