Avrupa Futbol Şampiyonası Yaklaşıyor

Geride bıraktığımız Avrupa Futbol Şampiyonası’nda kendisinden beklenen performansı sergileyen A Milli Futbol Takımı’mız bundan birkaç ay önce 2024 yılında düzenlenecek olan Avrupa Futbol Şampiyonası için aday ülkelerden biri olmuştu. Bilindiği üzere Dünya’nın önde gelen spor organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Avrupa Futbol Şampiyonası, 55 üye ülkeyi kapsamakta ve 1960 yılından bu yana 4 yılda bir olarak düzenlenmekte. 2016 yılından bu yana 24 takım ile oynanan Avrupa Futbol Şampiyonası’na o yılda da Türkiye aday olmuştu. Üçüncü kez 2016 yılında ev sahipliği için aday olan Türkiye, yapılan oylamayı 1 oy fark ile kaybetmişti.

Almanya Ev Sahipliği Yapacak

2024 Avrupa Futbol Şampiyonası için dördüncü kez ev sahipliği için adaylığını açıklayan Türkiye’nin en büyük rakibi ise Almanya olmuştu. Birçok yönden tüm hazırlıklarını tamamlayan Türkiye’ye futbol otoriteleri de ev sahipliği için kesin gözü ile bakılıyordu. Yapılan açıklamalarda ise organizasyonun tarihine bakıldığında da orta ve batı Avrupa ülkelerinin daha çok tercih edildiği için turnuvanın artık farklı bir coğrafyaya taşınması gerektiği belirtiliyordu. Bu yüzden de Türkiye, rakibi Almanya’ya göre bir adım öne çıkıyordu. Kısa bir süre sonra EURO 2024’e ev sahipliği yapacak olan takım İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA merkezinde gerçekleştirilen oylama sonucunda belirlendi. Türkiye ve Almanya’nın gerçekleştirdiği son sunumların ardından ise UEFA Yönetim Kurulu tarafından yapılan oylama sonucunda beklenenin aksine Almanya, EURO 2024’ün ev sahipliğini üstlenme hakkı kazandı. Bunun da üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra UEFA tarafından EURO 2024 maç takviminin onaylandığı belirtildi. Buna göre EURO 2024’ün açılış maçının Münih’teki Allianz Arena’da, final karşılaşmasının ise Berlin’deki Olimpiyat Stadı’nda oynanacağı açıklandı.

Türkiye’nin Hedefi EURO 2024

A Milli Futbol Takımı’mız bilindiği üzere şu anda UEFA Uluslar Ligi’nde mücadele ediyor. C Ligi’nde maçlarına başlayan Türkiye, ilk olarak Faroe Adaları ile karşı karşıya geldi ve Cengiz Ünder, Halil Dervişoğlu, Serdar Dursun ve Merih Demiral’ın attığı goller ile sahadan 4 – 0 galip ayrılarak bu yeni maceraya galibiyet ve 3 puan ile başlamış oldu. A Milli Futbol Takımı’mızın UEFA Uluslar Ligi’nde mücadele edeceği diğer takımlar ise Lüksemburg ve Litvanya olacak. Burada elde edilecek olan galibiyet ve 3 puanlar doğrultusunda Türkiye, UEFA Uluslar Ligi’nde yeniden B klasmanına çıkmaya hak kazanmış olacak. Faroe Adaları ile oynanan maçın ardından basın mensupları ile görüşen A Milli Futbol Takımı’mızın teknik direktörü Stefan Kuntz, bu yeni maceraya galibiyet ile başladıkları için mutlu olduklarını ve burada yaptıkları her şeyin EURO 2024 finallerine kalabilmek ile alakalı olduğunu söyledi. Toplamda oynayacakları dört maçı da kazanmak istediklerini dile getiren Stefan Kuntz, 2024 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nda mücadele edebilmek için her şey yapacaklarını söyledi.