Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 8 Takımlı Dönem

Avrupa Futbol Şampiyonası, ilk dört turnuvanın 4 takımla oynanmasından sonra Avrupa’da futbola duyulan ilginin giderek artması sebebiyle 8 takımla oynanmaya başladı.

8 takımla oynanan ilk Avrupa Şampiyonası, İtalya’nın ev sahipliği yaptığı 5. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 1980) oldu.

EURO 1980

İlk defa grup formatında oynanan EURO 1980’de A Grubu’nda Batı Almanya, Çekoslovakya, Hollanda ve Yunanistan, B Grubu’nda ise Belçika, İtalya, İngiltere ve İspanya mücadele etti. A Grubu’nu lider bitiren Batı Almanya ve B Grubu’nu ilk sırada bitiren Belçika final oynarken, gruplarda ikinci olan Çekoslovakya ve İtalya da üçüncülük maçı oynadı.

Finalde Belçika’yı geçen Almanya şampiyon olurken ev sahibi İtalya’yı geçen Çekoslovakya da üçüncü oldu.

EURO 1984

1894 Avrupa Futbol Şampiyonası, Fransa’da düzenlendi. EURO 1984’te A Grubu’nda Fransa, Danimarka, Belçika ve Yugoslavya, B Grubu’nda ise İspanya, Portekiz, Batı Almanya ve Romanya mücadele etti.

A Grubu’nu lider bitiren Fransa, finalde B Grubu lideri İspanya’yı geçerek kupaya uzandı. EURO 1984’ten itibaren üçüncülük maçı uygulaması kaldırıldı. Hem Danimarka hem de Portekiz, EURO 1984’ün üçüncüsü olarak kabul edilmektedir.

EURO 1988

Almanya’da düzenlenen EURO 1988’de A Grubu’nda Batı Almanya, İtalya, İspanya ve Danimarka, B Grubu’nda ise SSCB, Hollanda, İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere mücadele etti. EURO 1988, grupta ilk iki sırayı alan takımlar arasında yarı final oynanan ilk turnuva oldu.

Yarı finalde İtalya’yı geçen SSCB, Batı Almanya’yı geçen Hollanda ile finalde karşılaştı. Marco van Basten’in futbol tarihine geçen bir gol attığı final maçında SSCB’yi 2-0 mağlup eden Hollanda, tarihindeki ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

EURO 1992

1992 yılında İsveç’te düzenlenen 9. Avrupa Futbol Şampiyonası(EURO 1992), 8 takımla oynanan son Avrupa şampiyonası oldu. EURO 1992’de A Grubu’nda İsveç, Danimarka, Fransa ve İngiltere, B Grubu’nda ise Hollanda, Almanya, İskoçya ve Bağımsız Devletler Topluluğu(eski SSCB) mücadele etti. A Grubu’nda İsveç ve Danimarka, B Grubu’nda ise Hollanda ve Almanya ilk iki sırayı alıp yarı finale yükselen takımlar oldu.

EURO 1992 finalinde Danimarka ile Almanya karşı karşıya geldi ve Almanya’yı 2-0 mağlup eden Danimarka, ilk Avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

Hovarda Bahis 2022

Avrupa şampiyonasında 8 takımlı dönem geride kaldı, hatta 16 takımlı dönem de geride kalabilir. Ama Hovarda‘da binlerce takımlı, onlarca oyunlu yepyeni bir dönem başladı! Bu renkli ve eğlenceli dünyada yerini almak için ise tek yapman gereken Hovarda giriş yapmak ve üyelik oluşturmak. Hayat kısa, Hovarda yaşa!