Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Tarih Yolculuğu

2020 yılında yapılması planlanan 16. Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020), 2020 yılının ilk aylarında yayılan koronavirüs salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenmişti.

11 Haziran-11 Temmuz tarihleri arasında Almanya, Azerbaycan, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İskoçya, İspanya, İtalya, Macaristan, Romanya ve Rusya’nın ev sahipleri arasında düzenlenen turnuvanın adı ve ev sahibi ülkeler, UEFA’nın yaptığı açıklama sonucunda aynı kaldı.

16. Avrupa Futbol Şampiyonası’nın kazananı dünya futbolunun önde gelen ülkelerinden İtalya oldu.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Tarihi

Fransa Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Henri Delaunay, Avrupa’da bir futbol turnuvasının düzenlenmesi fikrini ortaya atan ilk kişi olarak tarihe geçti. Delaunay’ın bu fikri, kendisinin ölümünden uzun yıllar sonra, 1958 yılında hayata geçirildi.

1960 yılında düzenlenen Avrupa UIuslar Kupası, Avrupa kıtasında milli takımlar bazında düzenlenen ilk uluslararası turnuva olarak tarihe geçti. Avrupa Uluslar Kupası, günümüzde UEFA‘nın düzenlediği Avrupa Futbol Şampiyonası’nın atası olarak kabul edilmektedir.

Günümüze kadar oynanan 15 turnuvada 10 farklı ülkenin milli takımı şampiyon oldu. Almanya ve İspanya üçer, Fransa ve İtalya ikişer, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği(SSCB), Çekoslovakya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz ise birer kez Avrupa Şampiyonu olan ülkeler olarak kayıtlara geçmiştir.

EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, finallerde mücadele eden takımların sayısına göre üç farklı dönemde incelenebilir.

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 4 Takımlı Dönem

Avrupa Futbol Şampiyonası, 1960 ve 1976 yıllarında dört kez olmak üzere dörder takımla oynandı. 1960’ta Fransa, 1964’te İspanya, 1968’de İtalya, 1972’de Belçika ve 1976’da Yugoslavya, Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı.

İlk Şampiyonlar

1960 yılında Fransa’da düzenlenen ilk Avrupa Futbol Şampiyonası’dan Yugoslavya’yı uzatmalarda mağlup eden SSCB, ilk Avrupa şampiyonu olarak tarihe geçti.

2008-2012 yılları arasında dünya futbolunun tepesinde bulunan İspanya, uluslararası turnuvalardaki ilk kupasını ev sahipliği yaptığı 1964 Avrupa Şampiyonası’nda finalde SSCB’yi 2-1 mağlup ederek kazandı. 1968 yılında Avrupa Futbol Şampiyonası’na ev sahipliği yapan İtalya, finalde Yugoslavya’yı yenerek şampiyon oldu. 1972’de Belçika’da düzenlenen turnuvayı, finalde SSCB’yi 3-0 mağlup eden Batı Almanya, 1976 yılında Yugoslavya’da düzenlenen turnuvayı ise finalde Batı Almanya’yı mağlup eden Çekoslovakya kazandı.