Avrupa Kadınlar Futbol Şampiyonası 2022

Daha önce UEFA tarafından 2021 tarihinde İngiltere’de yapılması planlanan 13’üncüsü düzenlenen Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Covid 19 sebebi ile ertelenmiş ve 6 – 31 Temmuz tarihleri arasında 2022 yılında yine İngiltere’de düzenleneceğini duyurmuştu.

Erkekler Avrupa Futbol Şampiyonasında olduğu gibi Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası ’da Kadın A milli takımları düzeyinde 4 yılda bir düzenlenen bir futbol turnuvasıdır.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası ilk olarak 1984 yılında düzenlenmişti. İlk yapılan 1984 yılındaki organizasyon Kadın Futbolu İçin Avrupa Yarışması olarak düzenlenmeye başlamıştı fakat 1990 yılında UEFA bu organizasyonun statüsünü değiştirdi. UEFA’nın aldığı statü değişikliği kararının 1 yıl ardından organizasyon bugün günümüzde kullanılan Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası adına büründü. İsim günümüzdeki hale gelmiş olsa da bu yeni statü yalnızca 1991 ve 1995 yıllarındaki Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında kullanılmış ve bu statü tekrardan revize edilerek günümüze kavuşturulmuştu. UEFA’nın aldığı yeni statü kararına göre Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası 1995 yılından itibaren Erkekler Avrupa Futbol Şampiyonasında olduğu gibi aynı statüyü kullanılması kararlaştırıldı.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihçesi

1984 yılında düzenlenen Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında İsveç ve İngiltere finalde mücadele etmiş ilk yarısı 1 – 0 İsveç’in üstünlüğü ile sonuçlanan mücadelenin ikinci yarısında ise İngiltere attığı gol ile beraberliği yakalamış ve 90 dakika 1 – 1 eşitlik ile sonuçlanmıştı. Penaltılara giden ilk Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunda penaltı atışlarında 4 – 3 üstünlük ile İsveç ilk kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonu olmayı başardı.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında daha önce 12 kez organizasyon düzenlenmiş ve bu turnuvalarda en çok şampiyon olan ülke 8 kez ile Almanya olmuştu.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında en çok ikinci olan ülke ise 4 kez ile Norveç olmuştu.

2017’de düzenlenmiş olan son Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında ise Hollanda ve Danimarka finale çıkmış. Final mücadelesinde Hollanda 4 – 2 gibi net bir skor ile galibiyet elde etti ve 12. Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında Hollanda tarihinde ilk kez şampiyon oldu.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Tarihinde Enler

Daha önce 12 kez düzenlenen Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında en çok katılım gösteren ülke 12 kez ile İtalya A milli takımı oldu.

Hiç katılım gösterememiş ülkeler dışarda bırakıldığında en az katılım gösteren ülke ise 2009’da gösterdiği 1 seferlik katılım ile Ukrayna oldu.

Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralları

1991 yılında Almanya’dan Heidi Mohr 4 gol ile,

1993 yılında Danimarka’dan Susan Mackensie 2 gol ile,

1995 yılında İsveç’ten Lena Videkull 3 gol ile,

1997 yılında İtalya’dan Carolina Morace, Norveç’ten Marianne Pettersen, Fransa’dan Angelique Rouhas 4’er gol ile,

2001 yılında Almanya’dan Claudia Müller ve Sandra Smisek 3’er gol ile,

2005 Yılında Almanya’dan İnka Grings 4 gol ile,

2009 yılında Almanya’dan İnka Grings 6 gol ile,

2013 yılında İsveç’ten Lotta Schelin 5 gol ile,

2017 yılında İngiltere’den Jodie Taylor 5 gol ile.