Avrupa Şampiyonası Sayı Yükseltiyor

Futbolun Avrupa kıtasında milli takımlar düzeyindeki en büyük organizasyonu olan Avrupa Şampiyonası takım sayısında artışa gidebilir.

1927 yılında eski Fransa Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Henri Delaunay tarafından ortaya atılan ve onun ölümünden sonra 1958’de hayata geçirilen Avrupa Futbol Şampiyonası fikri, o günden bugüne tüm kıtadan birçok farklı ülkeyi futbol sevgisiyle birleştirdi.

İlk olarak 1960’ta Avrupa Uluslar Kupası şeklinde düzenlenen turnuvaya o sene sadece 4 takım katılım sağlamıştı. Sovyetler Birliği, Yugoslavya, Çekoslovakya ve Fransa’nın yer aldığı o turnuvanın şampiyonu Fransa olmuştu.

Aradan geçen 62 yılda dünyada çok şey değişti. Öyle ki 1960 Avrupa Uluslar Kupası’nda yer alan 4 ülkeden 3’ü artık varlıklarını bile sürdürmüyorlar. Sınırlar değişti, teknoloji değişti, insanlar değişti ve elbette insanların en çok sevdikleri oyun olan futbol da bu değişimden nasibini aldı.

Daha Çok Takım Daha Yüksek Rekabet

İlki 4 takımla düzenlenen ve Avrupa’da birlik kavramını futbol sahasında canlandırmak isteyen bu turnuvada seneler geçtikçe yeni takımların dahil olması fikri de hiç eskimedi.

İlk yıllarında elbette Avrupa Futbol Şampiyonası’na yeni ekiplerin katılımını sağlamak kolay değildi. Çünkü hem dönemin koşulları hem de ekonomik olarak bu kadar büyük organizasyonların çok külfetli olması sebebiyle 1960 – 1976 arasındaki 5 turnuvada da yine 4’er takım mücadele ettiler.

Bu süreçte Fransa, Sovyetler Birliği, Yugoslavya, Çekoslovakya, İspanya, Macaristan, Danimarka, İtalya, İngiltere, Batı Almanya, Belçika ve Hollanda takımları Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım sağladılar.

1980 yılında ise turnuvadaki takım sayısı 2 katına çıktı ve 8 takım bu heyecana ortak oldu. 8 takımlı bir Avrupa Futbol Şampiyonası’nın çok daha heyecanlı olduğu ve hem ilgiyi hem de rekabeti büyük oranda arttırdığı net olarak görüldü.

Hal böyle olunca 1996 yılındaki turnuva öncesinde UEFA, takım sayısını 16’ya arttırarak heyecana çok farklı bir boyut kazandırdı. Artık Avrupa Futbol Şampiyonası, Avrupa’nın çok daha geniş bir coğrafyasını kapsıyordu.

Bununla birlikte turnuvaya büyük sponsorlar da dahil olmuş ve ortaklaşa turnuva düzenleme fikri 2000 yılından itibaren popülerlik kazanmıştı. Böylelikle en başta kalabalık bir turnuva düzenleme fikrinden çekinenler bile artık meseleye daha sıcak yaklaşır hale gelmişlerdi.

Belki de bu yüzden 2016 yılında turnuva, ilk başladığı zamandan 8 kat daha fazla sayıda takıma ev sahipliği yapmaya karar vererek 24 takımlı olarak düzenlenmeye başlamıştı.

Avrupa Futbol Şampiyonası Yine Mi Kapasite Arttıracak

avrupa şampiyonası

Ortaya atılan son iddialara göre UEFA, takım sayısını arttırmak için artık daha fazla beklemek istemiyor. 24 takımlı formatta grup üçüncülerinin karışık bir şekilde seçilmesinin de önüne geçmek isteyen yetkililerin temel amacı ise elbette gelirleri arttırmak.

Bu sebeple, UEFA’nın 32 takımlı bir Avrupa Futbol Şampiyonası’nı düzenlemek için çalışmalar yaptığı basına sık sık yansımaya başladı.

Bunun üzerine her dönemde olduğu gibi iki karşıt fikir ortaya çıktı. Ancak beklenen bu fikirlerin artış yönünde yoğunlaşması. Bakalım gelecek günler bize neler gösterecek.