Avrupa Şampiyonası Tarihi’nin Enleri

İtalya’nın zaferiyle sonuçlanan ve hem saha içi hem de saha dışı yaşananlarla birlikte uzun süre hatırlanacak bir nitelikte olan EURO2020 artık geride kaldı ve futbolseverler Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası’na odaklanmaya başladı. Türkiye’nin çok kötü bir performans göstererek elendiği, Christian Eriksen’in yürekleri ağızlara getirdiği ve İtalya’ya finalde kaybeden İngiltere’nin ırkçılık nedeniyle uzun bir süre kaynadığı turnuvanın tarihinde ise oldukça dikkat çekici istatistikler yer alıyor.

Almanya Avrupa Şampiyonası Tarihine Damga Vurdu

Dünya futbol tarihinin en başarılı Milli Takımlarından birisi olan Almanya, Dünya Kupası istatistiklerinde de Avrupa Şampiyonası istatistiklerinde de birçok unvanı elinde tutuyor.

Turnuvanın İspanya ile birlikte en çok şampiyon olan takımı olan Almanya, turnuvaya üst üste en çok katılan takım, en çok 2’inci olan takım, en çok ilk 4’te bitiren takım ve en çok ilk 8’de bitiren takım olma unvanlarını elinde tutuyor.

Grup aşamasından en çok yükselen iki takımdan biri Portekiz ve diğeri yine Almanya iken, en çok maç oynayan ve en çok galibiyet alan takım da yine Almanya.

Almanlar, en çok gol atan ve en çok gol yiyen takım olma unvanlarını da elinde tutuyor.

Almanya ile birlikte turnuvanın en çok kazanan takımı olan ve şampiyona tarihinde üst üste kupayı kazanma başarısını gösterebilen tek takım olan İspanya, maç kaybetmeden en çok turnuva tamamlayan Milli Takım olarak kayıtlarda yer alıyor. İspanyollar tam 5 turnuvayı hiçbir maçı kaybetmeden tamamlayabilmiş.

EURO2012’yi kupasına götüren İspanyollar, bu turnuvada oynadıkları İrlanda maçından 2016’da Türkiye ile oynadıkları maça kadar gol yemeyerek de uzun bir seri yakalamayı başardılar.

Turnuvanın olumsuz serilerinden birisi de Rusya Milli Takımı’na ait. Sovyetler döneminde futbolun zirvesi olarak görülen Ruslar tam iki kez üst üste üç turnuvada gruptan çıkamamanın üzüntüsünü yaşadılar.

Turnuvada en çok mağlubiyet alan takımlar arasında Ay-Yıldızlılarımız da yer alıyor. Türkiye Milli Takımı, 1996 ve 2020 şampiyonalarında 3 maçın tamamında sahadan mağlup ayrılarak bu kötü tabloyu iki kez yaşamak zorunda kaldılar.

Portekiz’in İlginç İstatistiği

Futbolseverlerin yakından bildiği gibi EURO2004’te çok katı bir savunma futbolu oynayarak büyük bir sürprize imza atan Yunanistan Milli Takımı, finalde Portekiz’i tek golle geçip kupaya uzanmış ve bu durum büyük eleştirilere neden olmuştu.

Yunanistan’ın katı savunma futbolu karşısında formsuz da olan rakipleri dayanamamış ve özellikle finalde kaybederek büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Portekiz’de bu durum büyük bir kırılma yaşatmıştı.

Bu turnuvadan sonra İspanyollar kupayı 2 kez müzesine götürdü ve takvimler 2016’yı gösterdiğinde EURO2016 heyecanı futbolseverleri sardı.

Futbolun bir cilvesidir ki Portekiz Milli Takımı, grup aşamasındaki 3 maçını da beraberlikle tamamlayarak grup aşamasından çıktı. Portekizliler, yarı finalde oynadıkları Galler maçı dışında oynanan final dahil hiçbir maçın 90 dakikasını galibiyetle tamamlayamadı.