Avrupa Şampiyonası’nda Değerini Arttıran Futbolcular

Avrupa Şampiyonası, uzun bir süre heyecanla beklendikten sonra gelen küresel salgın nedeniyle ertelenmek zorunda kalmış ve futbolseverler bu büyük organizasyonu seyredebilmek için 1 sene daha beklemişlerdi. Turnuvada başından sonuna kadar birbirinden heyecanlı birçok maç oynandı ve turnuvayı kazanan İtalya Milli Takımı oldu ancak bu turnuvada birçok oyuncu gösterdikleri ekstra performanslarla hem takımlarına katkı sağladılar hem de kendilerini Dünya futbolunda daha da tanıtma şansını buldular. Piyasa değeri konusunda referans olarak gösterilen Transfermarkt’a göre değerini de arttıran birçok oyuncu vardı. İşte değerini en çok arttıran 3 futbolcu…

Chiesa Avrupa Şampiyonası’nda Bambaşkaydı

Geçtiğimiz sezonun başında Fiorentina’dan kiralık olarak Juventus’a transfer olan Federico Chiesa, İtalya Milli Takımı’nın kupaya ulaşmasında en büyük pay sahibi oyunculardan birisiydi. 24 yaşındaki oyuncu, İtalya’nın hücumunda yaptığı düzenlemeler, verdiği kilit paslar, rakiplere çıkardığı zorluklar ve daha fazlasıyla birlikte İtalya’nın başarılı performansının en kilit oyuncularından birisiydi.

Turnuvada oynadığı maçlarda 2 gol atarak takımına ciddi katkı sağlayan Federico Chiesa,

2021/2022 sezonunda çok talihsiz bir sakatlık yaşayarak çapraz bağları kopan Chiesa, bu sakatlık nedeniyle sezonu kapattı. İtalyan sağ kanat, 2025’e kadar Juventus ile sözleşme imzalamıştı.

Transfermarkt’a göre turnuva öncesi 60 milyon Euro piyasa değeri bulunan Federico Chiesa, değerini 10 milyon Euro birden arttıran 3 oyuncudan biri olmakla beraber, İtalya Milli Takımı’nın da en değerli oyuncusu olarak tescillendi.

İspanya’nın Yeni Gözbebeği: Pedri

İspanya’nın ve Barcelona’nın futbol piyasasına sunduğu son ürünlerinden birisi olan Pedri için EURO2020 ile birlikte tavan yapan değerlenme süreci, oyuncunun 80 milyon Euro değere kadar yükselmesini sağladı.

18’inci yaşını 25 Kasım 2021’de dolduran Pedri, Barcelona ve İspanya Milli Takımı formasıyla birlikte 2020/2021 sezonunda tam 73 maça çıktı ve resmen bir makine gibi takımını düzenlemeyi başardı.

Mart ayında ilk kez seçildiği İspanya Milli Takımı’yla birlikte katıldığı EURO2020’de çok değerli bir performans sergileyen Pedri, Transfermarkt’a göre 7 milyon Euro değerle başladığı sezonda Avrupa Şampiyonası’ndaki harika performansından önce 70 milyon Euro değere kadar ulaştı ve şampiyonada gösterdiği performansla birlikte değerini 80 milyon Euro’ya kadar yükseltti.

Pedri İspanya’nın EURO2020’de oynadığı 6 maçta toplamda 629 dakika forma giyerek insanüstü bir performans sergilediğini tescillemiş oldu.

Kalvin Phillips Değerini Katladı

Kulüp bazında Dünya’nın en iyi ligi olarak kabul gören Premier Lig’e sahip olmasına rağmen Milli Takım bazında bir türlü istediği başarıları yakalayamayan ve 60 senenin üstünde bir süredir turnuva kazanamayan İngiltere, hayallerini EURO2020’de oynadığı finallerde de ertelemek zorunda kaldı. Finalde İtalya’ya karşı kaybeden İngiltere’de turnuva boyunca şahane bir performans sergileyen Kalvin Phillips ise değerini en çok arttıran 3 oyuncudan birisi olmayı başardı.

Leeds United altyapısından yetişen ve halen Leeds’te forma giyen Kalvin Phillips, İngiltere’nin turnuva boyunca gösterdiği şahane savunma performansında etkisi yüksek oyunculardan birisiydi ve değerini 40 milyon Euro’ya kadar çıkarmayı başardı.