Avrupa Şampiyonası’nda Türk Hakeme Görev

Türk futbolu tarihinin en kaotik dönemlerinden birini yaşıyor ve bu duruma etki eden olaylardan birinin de yaşanan hakem krizi olduğu biliniyor. Bununla birlikte çok yakın zamanda başlayacak olan U17 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda yer alacak hakemler açıklandı ve Gamze Durmuş Pakkan da bu hakemler arasına adını yazdırdı. Bu bağlamda Türkiye Futbol Federasyonu’nun dahi baltaladığı Türk hakemliğinde bir başarı öyküsü daha yazılmış oldu.

Düdük Sende Gamze Hoca

Bu yıl Türk futbolu adına gerçekten unutulmayacak bir sezon oldu ve futbolumuz ne yazık ki kelimenin tam anlamıyla dibe vurdu.

Avrupa’daki başarısızlıklar, maddi sıkıntıların daha da artması, kur kriziyle daha da artan borçlar ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun yaşadığı ve yaşattığı sıkıntılar bu sezonun bu kadar kötü geçmesine direkt olarak etki etti.

Bununla birlikte UEFA Türk hakemlerine güvenmeye devam ediyor. Yakın zamanda başlayacak olan U17 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda başarılı hakemlerimizden biri olan Gamze Durmuş Pakkan’a da yer veren konfederasyon aynı zamanda Türk hakemliğinin en büyük markası olan Cüneyt Çakır’a da kendi organizasyonlarından birinde final görevi vermeyi planlıyor.

Bu bağlamda her ne kadar Türkiye Futbol Federasyonu çektiği operasyonlarla hakemlerimizin önünü kapatmaya çalışıyor olsa da UEFA ve FIFA hakemlerimize gereken önemi vermeye devam ettiğini gösteriyorlar. Ancak Türk futbolunun geleceği de ne yazık ki karanlık görünüyor.

Arda Güler Tartışmaları

Öte yandan U17 Erkekler Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan U17 Milli Takımımız ile alakalı olarak bir kriz daha baş gösteriyor.

Türk futbolunun son zamanlardaki karanlığına rağmen bir güneş gibi doğan Arda Güler başta Fenerbahçeli taraftarlar olmak üzere tüm futbolseverleri heyecanlandıran bir yetenek ve herkes genç oyuncunun sahada olduğu anları hayranlıkla izliyor.

Bu bağlamda futbol gündemimizin ilk sıralarında yer alan yetenekli oyuncu Milli Takım adına da kritik bir önem taşıyor. Nitekim oyuncu Milli Takım’ın da yıldızı olarak görülüyor ve gerek hocaları gerekse de arkadaşları Arda Güler’in sahada yapabileceklerinin sınırsız olmasına kayıtsız şartsız güveniyorlar.

U17 Milli Takımımız yakın zamanda toplanacak ve başlayacak turnuva için bir kampa girecek. Bununla birlikte bu kamp süreci Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiden evvel başlayacağı için şu an Arda’nın nerede olacağına dair bir karar birliğine varılabilmiş değil.

Bir kısım taraftar Milli Takım kampında herkesin eşit olması gerektiğini ve Arda Güler’in de kulübünden ayrılarak kampa katılması gerektiğini dile getirirken bir kısım taraftar da Beşiktaş derbisinde oynayabilmenin genç oyuncunun özgüveni için önemli olduğunu dile getiriyorlar.

Bu bağlamda muhakkak Federasyon yetkilileri ve Fenerbahçe yöneticileri genç yıldızın durumuyla alakalı olarak görüşmüşlerdir ancak konuyla alakalı tam bir açıklama yapılmış değil. Bununla birlikte Arda’nın bu kadar paylaşılamayan bir oyuncu olması da onun ne kadar yetenekli olduğunu kanıtlıyor.