Avrupa Şampiyonası’nın Formatı Değişebilir

Avrupa Şampiyonası’nda format değişikliği gündemde. Oynandığı süreçte oldukça dikkat çekiyor olsa da Milli Takım organizasyonlarının uzun bir süreden bu yana tartışıldığı biliniyor. Neslin değişmesi, teknolojinin etkisi gibi nedenlerle her geçen gün Milli Takımlara ilgi azalırken, FIFA bu konunun üstünde ciddi çalışmalar yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda büyük kulüplerin bir araya gelerek Süper Lig oluşturma fikrine şiddetli bir şekilde karşı çıkan FIFA, Avrupa Şampiyonası’nın formatında değişikliğe gidilmesini hedefliyor.

Avrupa Şampiyonası'nda FIFA’nın Teklifi Vadede Değişiklik

Avrupa Şampiyonası’nda FIFA’nın Teklifi Vadede Değişiklik

EURO2020’yi İtalya müzesine götürdü, turnuva oynandığı süreçte çok ciddi ilgi gördü ancak bu durumların hiçbirisi FIFA için yeterli olmuyor.

Uzun bir zamandan beri tartışılmaya devam eden FIFA’nın yönetim organizasyonu, futbolu daha fazla para üzerine yönlendirmekle suçlansa da bu bağlamda değerlendirilebilecek fikirlerinden de vazgeçmiyor.

2022 senesinin sonbahar aylarında oynanacak olan 2022 Dünya Kupası’ndan bir önceki 2018 senesinde yapıldı ancak FIFA ileriki dönemlerde düzenlenecek olan Dünya Kupası organizasyonlarının 2 yılda bir yapılmasının hedeflendiğini açıklamış ve nabız yoklamıştı.

Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri bu duruma ciddi tepkiler gösterse de FIFA kararından pek vazgeçecek gibi görünmüyor.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, bu fikrin kendisine değil FIFA’ya ait olduğunu ve istişare edilen ülkelerden 166’sının bir araştırma talep ederek bu ihtimalin nasıl yankı uyandıracağının tahlil edilmesini istediklerini açıklarken, yapılan araştırmaların sportif açıdan bakıldığı takdirde 2 yılda bir yapılan Dünya Kupası’nın daha iyi olacağını söylediğini ifade ediyor.

Aynı değişikliğin Avrupa Futbol Şampiyonası için de yapılması gerektiğini dile getiren Infantino, bu kupanın da 2 senede bir yapılacak şekilde düzenlenmesinin yollarının bulunması gerektiğini savundu.

Dünya’nın geri kalanını da futbola eklemlemeleri gerektiğini dile getiren FIFA Başkanı, bu organizasyonların yılda sadece bir olduğuna dikkat çekti.

Oyuncular Tepkili

Oyuncular Tepkili

FIFA Başkanı Gianni Infantino’nun bu açıklamaları yeni bir şey ifade etmiyor. Zira FIFA, çok uzun bir süreden bu yana Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası’nın daha sık olarak yapılması gerektiğini savunuyor ve bu konuyla alakalı nabız yokluyor.

Bu konuyla alakalı UEFA ile dahi ters düştüğü iddia edilen FIFA, ısrarından vazgeçmeyecek gibi görünüyor ancak konunun net muhatabı olan futbolcuların bu noktada FIFA ile aynı fikirde olmadığını söylemek mümkün.

FIFA, Milli Takım organizasyonlarının daha da çok ilgi çekebilmesi için ilk olarak Uluslar Ligi’ni oluşturmuş ancak bu turnuvanın da çok dikkat çekmediği görülmüştü.

Oyuncular, zaten uzun süren kulüp takvimlerinin Milli Takım takvimiyle birlikte çok daha sıklaştığını ve sporcu sağlığını tehdit ettiğini savunuyor ve 2 yılda 1 yapılacak organizasyonların takvimin tamamını dolduracağının kendilerine sorulmamasından şikâyetçi olmuştu.

FIFA’nın bu konuyla alakalı radikal ve ısrarcı tutumu yakın zamanda pek değişecek gibi görünmüyor. Ancak FIFA’nın tutumu değişmezse, UEFA başta olmak üzere tüm federasyon birliklerinin FIFA’ya olan tutumunun değişmesi hiç de az ihtimal değil.