AY YILDIZLILARIN EURO 2020 YOLCULUĞU

Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020
Avrupa Şampiyonası Euro 2020

EURO 2020’ye sayılı günler kala, A Millilerimiz hazırlıklarına hız kesmeden devam ediyor. EURO 2020 eleme aşamasında sergilediği performansla Avrupa’nın dikkatini üzerine çeken Ay yıldızlılar, Türk halkını da bu heyecana dâhil etmişti. Öte yandan Milli Takımımızın eleme gruplarında sergilediği performansın rakamsal verileri de belli oldu.

EURO 2020 ÖNCESİ TÜRKİYE

Euro 2020 heyecanını yaşamaya sayılı günler kala, Ay yıldızlıların eleme gruplarında gösterdiği başarılı grafiğin rakamsal verileri de gündeme gelmeye başladı. Milli Takımımız öncelikle EURO 2020 elemelerinde en az gol yiyen takım oldu. Kalesinde sadece 3 gol gören Türk Milli Takımı, bu istatistiği Belçika ile paylaştı. Belçika ve Türkiye’nin ardından kalesinde en az gol gören ülkeler, 4 golle Ukrayna ve 5 golle İspanya oldu. Ay yıldızlılar bunun yanı sıra elemelerde en fazla maçta kalesini gole kapatan ekip oldu.

AY YILDIZLILARIN EURO 2020 YOLCULUĞU

8 maçta kalesini gole kapatan Milli Takımımız, bu alanda Avrupa’nın zirve koltuğuna oturdu. Türkiye’den sonra en fazla filelerinin havalanmasına izin vermeyen ülkeler ise 7’şer maç ile Polonya, Rusya ve Belçika oldu. A Milli Takımımız ayrıca iç sahada da en az gol yiyen takım olmayı başardı.

Fransa’yı 2–0, Moldova’yı 4–0 ve Arnavutluk ile Andorra’yı 1–0 EURO 2020‘de mağlup eden Türkiye, İzlanda ile de 0–0 berabere kalarak, iç sahada en az gol yiyen takımlar arasında ilk sıraya oturdu. Öte yandan Türkiye, elemelerde akan oyunda hiç gol yemeyerek de bu alanda zirveye oturdu.

EURO 2020’DE TÜRKİYE NASIL OLACAK

AY YILDIZLILARIN EURO 2020 YOLCULUĞU

Türkiye, Fransa deplasmanında 1 ve İzlanda deplasmanında 2 gol yedi. Bu golleri ise duran top aksiyonlarında yiyerek, akan oyunda gol yeme kategorisinde 0 derece yaptı ve zirveye yerleşti. A Milli Takımımızın iç sahada puan toplama verilerine baktığımızda ise bu alanda en fazla puan toplayan 4. takım olduğunu görüyoruz. İspanya, Belçika ve İtalya beş iç saha maçına çıkan ve hepsini kazanan ilk üç takım olarak öne çıkıyor. Türk Milli Takımı da bu ekiplerin ardından 4. sırada yer alıyor. Türkiye’ye eşlik eden diğer takımlar ise Polonya ve Fransa oldu.