Basketbol Genç Milli Takımı Hazır

Türkiye Basketbol Genç Milli Takımı, FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Basketbol Şampiyonası’nda mücadele ederek ülkemizi gururlandırmaya hazırlanıyor.

Türkiye uzun süredir ana spor olarak futbolun merkezinde konumlanıyor olsa da aslında en başarılı olduğumuz branşlar futboldan çok farklı.

Ülkemizin son yıllarda yaptığı tesisleşme atılımları sayesinde özellikle voleybol ve basketbolda Avrupa ve hatta dünyada elde ettiği saygın konum birçok genci futboldan ziyade bu sporlara yönelmeye teşvik ediyor.

Genç sporcu adayları okullarında ve normal yaşamlarında basketbol potalarına ve voleybol salonlarına büyük ilgi gösterirlerken bu ilginin ana kaynağını ise her zaman için milli takımlarımız oluşturuyor.

12 Dev Adam lakabıyla büyük başarılara imza atan ve tarihinde FIBA Dünya Kupası ikinciliği bulunan Türkiye A Milli Basketbol Takımı ve özellikle son yıllarda dünya voleybolunu kasıp kavuran Filenin Sultanları lakaplı Türkiye A Milli Voleybol Takımı, Türkiye’de yaşayan her bir vatandaşı gururlandırmayı başarıyorlar.

Milli Takım Sonuna Kadar Gitmek İstiyor

Bilindiği üzere FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası, 30 Temmuz 2022 – 7 Ağustos 2022 tarihleri arasında Türkiye’de düzenlenecek.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun himayesinde FIBA tarafından düzenlenecek olan bu dev organizasyonda Türkiye Basketbol Genç Milli Takımı da mücadele edecek.

10 Haziran 2022 Cuma gününde toplanacak olan takımımız Baş Antrenörümüz Fikret Doğan yönetiminde Bolu’da kampa girecek ve 30 Temmuz 2022 tarihini beklemeye koyulacak.

Kendi evinde her zaman için çok etkili performanslar ortaya koyan Türkiye Basketbol Milli Takımları, FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası için de elbette iddialı.

Genç milli basketbolcularımızın amacı ev sahibi olduğumu turnuvada Baş Antrenör Fikret Doğan önderliğinde iyi maçlar ortaya çıkarıp finale kadar gitmek ve hatta mümkünse taraftarlara kupayı armağan etmek.

Türkiye Basketbol Genç Milli Takımı Belirlendi

10 Haziran 2022’deki toplanmayı geniş kadroyla gerçekleştirecek olan Türkiye Basketbol Genç Milli Takımı, FIBA 18 Yaş Altı Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın başlamaya yaklaşmasıyla birlikte kadrosunda azalmaya giderek nihai ekibi belirleyecek.

Milli takımımızın formasıyla geniş kadroda kampa katılacak olan isimler şu şekilde belirlendi:

Oğuzhan Göktepe, Kerem Kuthan Konan, Anıl İhsan Akgül (Beşiktaş), Demircan Demir, Hasan Kaplan (Bornova Belediyesi Karşıyaka), Baran Aslan, Eren Deniz (Fenerbahçe Koleji), Ege Tan Yıldızoğlu, Efe Mert Şekeroğlu (Galatasaray Nef), Emir Arda Sivas, İbrahim Ethem Yılmaz (Gaziantep Gençlik Gelişim), Özgür Cengiz, Emre Girgin, Arda Duraklar, M. Faruk Yerkazanoğlu (Gelişim Koleji), Baran Yurduşen (Gemlik Basketbol), Zekeriya Yiğit Tekin, Karahan Tuan Efeoğlu, Mehmet Efe Demirel (Lima Spor), Haktan Yavaş, Efe Vatan, Berke İsmailçebi (NEF Vakfı), Buğra Çal (Pınar Karşıyaka), Talha Yiğit Aydın, Kuzey Livaneli (Teşvikiye), Berke Büyüktuncel (TOFAŞ), İsmet Öztürk (Türk Telekom), Berk Can Akın (Alba Berlin), Derin Mark Saran (Asheville School), Yiğit Hamza Mestoğlu (CB Ucam Murcia), Efe Tahmaz (Partizan), Eray Büyükcangaz (Derby), Erbey Kemal Paltacı (OKK Novi Pazar), Samet Yiğitoğlu.