Bayram Bektaş’tan Avrupa Şampiyonası Değerlendirmesi

Türkiye Milli Takımı’nın büyük umutlarla ve heyecanla katıldığı EURO2020, takım adına olumsuz anlamda çok ciddi bir kırılma noktası olmuştu. 3 maçta da sahadan mağlup ayrılarak turnuvaya veda eden Ay Yıldızlı takım, gösterdiği performansla da turnuvanın en kötü takımı olarak öne çıkmıştı. Bu başarısızlıktan sonra bir süre daha yola devam eden Şenol Güneş ve teknik ekibi, Dünya Kupası Elemelerinde de başarısız olunca görevinden alınmıştı. İşte o teknik ekibin en değerli parçalarından Bayram Bektaş, hem Avrupa Şampiyonası’na hem de yaşadıklarına dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Alternatif Eksikliği

Genç ve potansiyelli kadrosuyla birlikte uzun süreden sonra ilk kez heyecan verici bir görüntüye kavuşan Türkiye Futbol Milli Takımı, EURO2020’de çok ciddi bir hezimete uğradı. Turnuvanın en genç takımı olarak başlanan organizasyon en başarısız takım olarak bitti ve bu durum büyük bir tepki toplanmasına neden oldu.

Bu turnuvanın üstüne Dünya Kupası Elemelerinde de başarısız sonuçlar gelince Şenol Güneş ve teknik ekibi görevinden alındı ve Stefan Kuntz göreve getirildi. Şenol Güneş’in asistan çalıştırıcısı Bayram Bektaş, geçtiğimiz haftalarda önemli açıklamalarda bulundu.

Bir takımın hücum bölgesindeki pozisyonlarda 7-8 alternatifinin olması gerektiğini savunan Bektaş, Türkiye’de bu konuda sıkıntı yaşandığını ifade etti. En uçta Burak Yılmaz dışındaki tek alternatifin Cenk Tosun olarak öne çıktığını hatırlatan Bayram Bektaş, aynı problemin sol bekte de yaşandığını belirtti.

Alternatifsiz olmanın büyük takımlara karşı problem oluşturduğunu belirten genç antrenör, İtalya ve Fransa gibi takımlarda oyuna giren oyuncuyla çıkan oyuncu arasında bir kalite farkı yaşanmadığına değindi.

Bektaş, takımın geçmişte oluşan bir çekirdek kadroya eklemlenen genç oyunculardan oluştuğunu hatırlattı. İlk başta çok başarılı bir dönem geçirdiklerinin altını çizen teknik adam, Avrupa Şampiyonası’nda başarısız olduklarını belirtti.

Yönergelere Uyma

Milli Takım’ın eğer kendilerine verilen yönergelere uyarsa oldukça başarılı olabileceğini savunan Bektaş, iyi hazırlandıkları takdirde mağlup edemeyecekleri bir takım olduğunu iddia etti. Bununla birlikte takımın oyun planından, şablondan ve stratejiden uzaklaşmaması gerektiğinin altını çizen Bayram Bektaş, formatın dışına çıkıldığı anda sıkıntı yaşandığını belirtti.

Genç teknik adam, bu gibi eksikliklerin kendilerinden sonra göreve gelen Stefan Kuntz ve teknik ekibi tarafından tespit edildiğini tahmin ettiğini açıkladı. Kuntz’un da değerli bir teknik adam olduğunu belirten Bektaş, Alman teknik adama destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Herkesin Türkiye’yi Dünya Kupası’nda görmek isteyeceğini dile getiren Bektaş, bununla birlikte şansın da çok az olduğunu ifade etti. Kuntz’dan kısa vade içerisinde bir şey beklemenin Alman Teknik Direktöre haksızlık olacağını savunan Bektaş, açıklamanın geri kalanında Türkiye Ligi’ndeki takımların gidişatını değerlendirdi. Eski nesil teknik adamların çok değerli olduğunu belirten Bektaş, alttan gelen teknik adamların bu hocalardan alacakları mirası iyi değerlendirmesi gerektiğini savundu.