Belçika’nın Euro 2020 Yenilikleri

Belçika Milli Takımı’nın kadrosu uzun bir zamandan bu yana tüm futbolseverlere heyecan veriyor. Kevin De Bruyne, Yannick Carrasco, Youri Tielemans gibi isimleri barındıran orta saha, dünyanın en formda santraforlarından Romelo Lukaku’nun olduğu Lukaku’ya Eden Hazard gibi, Benteke gibi isimlerin eşlik ettiği hücum hattı…

Hal böyle olunca bu potansiyelli kadronun ortaya çıkışından bu yana Belçika’nın büyük kupalardan birine ne zaman ulaşacağı düşünülüyordu ancak Euro2020 itibariyle de beklenen pek olmadı.

Yeni Nesil Eski Usul

Belçika’nın altın jenerasyonu belirli bir yaş ortalamasına kadar geldi ve bu durum başarının gelmesi için kabul edilebilir bir vadeyi de daha da kısaltıyor. Kağıt üstündeki kadroları düşünüldüğünde kolaylıkla lider olacakları tahmin edilmişti ve sonuç da tam olarak öyle geçti. Danimarka, Rusya ve Finlandiya’nın rakibi olan Belçika bu maçlarda tek gol yedi ve üç maçını da kazandı.

Bu grupta Belçika ile mücadele edebilecek olan tek takım Danimarka idi. Ancak Belçika için önemli olan bu rakiplerinden daha dişli olanlarla karşılaştığında oynanacak oyundu. Ve son 16 turunda son Avrupa Şampiyonu Portekiz ile yaptıkları karşılaşmada kalelerine tam 29 şut çekildi.

Maçın sonunda Portekiz camiasında yaşanan şanssızlığın hüznü demeçlere yansıyorken, Belçika tarafı ise Thorgan Hazard’ın attığı gole minnettar olmuş durumdaydı. Açıkçası bu maçta gösterilen performans, maç kazanılmış olmasına rağmen çeyrek finalde karşılaşılacak olan rakip karşısında zorluk yaşanacağını gösteriyordu.

Harcananlar

Belçika, artık altın jenerasyonunun son demlerini yaşıyor demek yanlış olmayacak. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupasının bu neslin son turnuvaları olması kuvvetle muhtemel. Tecrübe eksikliklerini tamamlamalarına ve oyuncularının bireysel anlamda kazandığı başarılara rağmen yolunda gitmeyen şeylerin olduğu kesin.

Geldiği günden itibaren tartışmalara konu olan teknik direktör Roberto Martinez’in oynattığı İngiliz ekolü oyun bazı maçların kilidi olurken, bazen de takımda gösterilen konsantrasyon yeterli olabiliyor. Ancak tam anlamıyla bir büyük takım olabilmek adına taktik, teknik ve mental açıdan istikrarlı olma gerekliliğini Belçikalılar gösteremiyor. Bu tutarsızlığın içerisinde Belçika’nın en iyi milli takımlar sıralaması içerisinde lider olduğunu da düşünüldüğünde, kadrodan istikrarı beklemek o kadar da anlamsız olmayacak.