2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Ülkeleri

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası 2020 yılında düzenlenmesi planlanmışken Covid 19 virüsü nedeni ile gerçekleşen salgın sebebi ile 2021 yılının yazına ertelendi. UEFA’nın yapmış olduğu açıklamaya göre organizasyonun resmi adı, logosu ve ev sahiplerinin aynı kalacağı tüm futbol severlere duyuruldu. 11 ülkede 11 farklı şehirde oynanan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda ev sahibi diyebileceğimiz birçok ülke vardı.

Ev Sahibi Ülkelerden Olma Avantajı

Birçok milli takım için özellikle ev sahibi olma şansı elde eden bu 11 A Milli futbol takımı için EURO 2020 Avrupa futbol şampiyonası önemli bir şanstı. Çünkü milli takımlar düzeyinde Avrupa’nın 1 numaralı organizasyonu 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunda taraftarlarının önüne çıkıp böylesine büyük bir organizasyonda onlarında desteğini alarak bu maçlarda boy gösterdiler. Futbolun ana unsurlarından olan taraftar desteği ile birlikte ev sahibi olan 11 ülkenin organizasyonda önemli bir ev sahibi avantajı bulunuyordu.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Ev sahibi Ülkeler

2020 Avrupa Futbol Şampiyonasında ev sahibi olan ülkeler ve bu ülkelerdeki şehirler vardı.  Ev sahibi unvanına sahip bu 11 ülke ve yine 11 şehir hatta 11 farklı stadyumun tamamı şu şekildeydi:

İngilterede oynanan maçlarda Londra ev sahibi şehirlerden olurken 90 bin kapasiteli Wembley stadyumu kullanıldı.

Almanyada oynanan maçlarda Münih ev sahibi şehirlerden olurken 75 bin kapasiteli Allianz arena stadyumu kullanıldı.

İtalyada oynanan maçlarda Roma ev sahibi şehirlerden olurken 72 bin 698 kapasiteli Roma Olimpiyat stadyumu kullanıldı.

Azerbaycanda oynanan maçlarda Bakü ev sahibi şehir olurken 68 bin 700 kapasiteli Bakü olimpiyat stadyumu kullanıldı.

Rusyada oynan maçlarda Sankt Petersburg ev sahibi şehirlerden olurken 68 bin 134 kapasiteli Sankt Petersburg stadyumu kullanıldı.

Romanyada oynanan maçlarda Bükreş ev sahibi şehirlerden olurken  55 bin 600 kapasiteli Arena Nationala stadyumu kullanıldı.

Hollandada oynanan maçlarda Amsterdam ev sahibi şehirlerden olurken 54 bin 990 kapasiteli Johan Cruyff arena kullanıldı.

İspanyada oynanan maçlarda Sevilla ev sahibi şehirlerden olurken 53 bin 332 kapasiteli Olimpiyat Stadyumu kullanıldı.

Macaristanda oynanan maçlarda Budapeşte ev sahibi şehirlerden olurken  68 bin kapasiteli Ferenc Puskas stadyumu kullanıldı.

İskoçyada oynanan maçlarda Glasgow ev sahibi şehirlerden olurken 52 bin 63 kapasiteli Hampden park stadyumu kullanıldı.

Danimarkada oynanan maçlarda Kopenhag ev sahibi şehirlerden olurken 38 bin 65 kişilik Parken stadyumu kullanıldı.