2022 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası Play Off’ları Portekiz – Rusya Eşleşmesi

İngiltere’nin ev sahipliği yapacağı 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol şampiyonası play off’larda Portekiz ile Rusya eşleşmesi oynandı. Portekiz’in ev sahipliğinde oynanan mücadele Lizbon’daki Estadio Do Restelo’da oynandı. Mücadele’nin ilk ayağında İsviçre federasyonundan Esther Staubli düdük çaldı. Portekiz kendi evinde Rusya’ya 0 – 1 mağlup olsa da turu geçen takım Portekiz oldu. Rusya Ukrayna ile aralarında bulunan siyasi olaylar sebebi ile Rusya diskalifiye edildi ve Portekiz İngiltere’de düzenlenecek UEFA Kadınlar Avrupa Futbol şampiyonası bileti kazandı.

Portekiz – Rusya Play Off Mücadelesi İlk Ayağı

İngiltere’nin düzenlediği 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol şampiyonası play off aşamasında Portekiz kendi evinde Rusya’yı konuk etti. İki takım daha önce 2 maçta karşı karşıya gelmiş 1 maç Rusya’nın üstünlüğü ile sonuçlanırken 1 mücadele ise beraberlik ile sonuçlanmıştı. Portekiz bu maç öncesinde son 5 maçının 4 tanesini kazanırken 1 maçta ise mağlup oldu. Rusya ise son 5 maçının 5’ini de kazanmayı başarmıştı.

Portekiz Milli takımında teknik direktör Francisco Miguel Conceiçao Roque Neto şu ilk 11’i tercih etti:

Kalede Patricia Morais, sağ bekte Ana Borges, stoper hattında Carole Costa ve Silvia Rebelo ikilisi, sol bekte Joana Marchao, sağ bek Claudia Neto, merkez orta sahada Dolores Silva ve Tatiana Pinto çifti, sol kanatta Andreia Norton, santraforda ise Carolina Mendes ve Francisca Nazareth ikilisi.

Yedekler: İnes Pereira, Rute Costa, Catarina Amado, Alicia Correia, Andreia Jacinto, Ana Dias, Fatima Pinto, Mariana Azevedo, Diana Gomes, Ana Capeta, Andreia Faria ve Telma Encarnaçao.

Rusya milli takımında teknik direktör Yuri Krasnozhan şu ilk 11’i sahaya sürdü:

Kalede Elvira Todua, sağ bekte Kristina Mashkova, savunma tandeminde Anna Belomyttseva ve Anna Kozhnikova çifti, Alsu Abdullina, savunma önünde Viktoriia Kozlova ve Elina samoilova ikilisi, sol kanatta Ekaterina Pantyukhina, ofansif orta sahada Nadezhda Smirnova, sağ kanatta Marina Fedorova ve santraforda Nelli Korovkina.

Yedekler: Tatiana Shcherbak, Yulia Grichenko, Mariya Alekseeva, Alina Myagkova, Yana Sheina, Nadezhda Ilyinykh, Maria Galay, Olesya Kurochkina, Tatyana Morina, Veronika Kuropatkina, Margarita Chernomyrdina ve Lina Yakupova.

Mücadeleden Önemli Notlar

Mücadelenin ilk yarısında gol sesi çıkmadı ve ilk yarı başladığı gibi bitti.

İkinci yarıda 51. Dakikada sağ kanat Marina Fedorova’nın pasında forvet Nell Korovkina golü attı ve Rusya deplasmanda 0 – 1 galip gelmeyi başardı.

Mücadelenin devamında gol sesi gelmezken Rusya deplasmanda galip geldi.

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol şampiyonası play off ilk maçında Rusya galip gelmesi sebebi ile Ukrayna’yı işgali sebebi ile UEFA tarafından yaptırım uygulandı ve turnuvadan diskalifiye edildi.