2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Açılış Mücadelesi

İngiltere’nin ev sahibi olduğu 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahibi İngiltere’nin Avusturya’yı konuk ettiği maç ile başlamış oldu. Mücadele 6 Temmuz 2022 Çarşamba günü saat 20:00’da Manchester’da Old Trafford ’da oynandı. Mücadelede hakem olarak İspanya’dan Marta Huerta De Aza görev aldı. 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nın açılış mücadelesinde Old Trafford ‘da 68 bin 871 taraftar stadyumda mücadeleyi takip etti.

İngiltere – Avusturya Açılış Mücadelesi

2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası açılış mücadelesinde İngiltere’de teknik direktör Sarina Wiegman’ın tercih ettiği 4–3–3 formasyonundaki ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Mary Earps, sağ bekte Lucy Bronze, stoper tandeminde Millie Bright ve Leah Williamson çifti, sol bek Rachel Daly, savunma önünde Georgia Stanway ve Keira Walsh ikilisi, ofansif orta sahada Fran Kirby, sol kanatta Lauren Hemp, sağ kanatta Beth Mead ve santraforda Ellen White.

Yedekler: Hannah Hampton, Ellie Roebuck, Alex Greenwood, Jessica Carter, Demi Stokes, Jill Scott, Nikita Parris, Chloe Kelly, Bethany England, Ella Toone, Lotte Wubben Moy ve Alessia Russo

Teknik direktör İrene Fuhrmann’ın 4–1–4–1 dizilişinde sahaya sürdüğü Avusturya ilk 11’i şu şekilde:

Kalede Manuela Zinsberger, sağ bekte Laura Wienroither, stoper hattında Carina Wenninger ve Viktoria Schnaderbeck ikilisi, sol bekte Verena Hanshaw, ön liberoda Sarah Puntigam, sol içte Laura Feiersinger, sağ içte Sarah Zadrazil, sol kanatta Katharina Naschenweng, sağ kanatta Barbara Dunst ve forvette ise Nicole Billa.

Yedekler: İsabella Kresche, Jasmin Pal, Marina Georgieva, Celina Degen, Annabel Schasching, Katharina Schiechtl, Virginia Kirchberger, Marie Höbinger, Jasmin Eder, Julia Hickelsberger Füller, Lisa Makas ve Stefanie Enzinger.

İngiltere son 5 maçta 5 galibiyet elde ederken Avusturya ise bu mücadele öncesinde son 5 maçında 3 galibiyet elde ederken 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet elde etmişti. İki takım daha önce 1 maçta karşı karşıya gelmişti. Bu mücadelede İngiltere Avusturya’yı 1 – 0 mağlup ederek aralarındaki ilk maçta ilk galibiyet elde eden taraf olmayı başardı.

Mücadeleden Önemli Anlar

16. dakikada Fran Kirby’nin pasında Beth Mead attığı gol ile organizasyonunun ilk golünü attı. Mücadelede başka gol sesi çıkmadı ve 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında açılış maçında İngiltere ev sahibi olarak ilk maçta ilk galibiyeti elde etti.

 İngiltereAvusturya
Topla Oynama%59%41
Şut168
İsabetli Şut52
Pas İsabet Yüzdesi%87%76
Pas518346
İsabetli Pas449263
Köşe Vuruşu54
Kurtarış24
Offsides20
Top Kazanımı4840
Katedilen Mesafe106,1 km116,7 km