2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Avusturya – Norveç

15 Temmuz Cuma günü saat 20:00’da Brigton And Hove’da bulunan Falmer Stadyumunda oynanan Avusturya – Norveç mücadelesini tribünlerde 12 bin 667 futbol sever takip etti. 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında A grubunun son maçında hakem olarak Ukrayna’dan Kateryna Monzul düdük çaldı. Bu karşılaşma öncesinde 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonasında A grubunda İngiltere topladığı 9 puan ile grubu lider tamamlamayı başarmıştı.

Kuzey İrlanda ise 0 puanda kalmış ve gruptan çıkma ihtimali kalmamıştı. Yine bu karşılaşmanın öncesinde hem Avusturya hem de Norveç 3’er puanda bulunuyordu. Avusturya’nın sahip olduğu +1 averaj ile grupta 2. Sırada Norveç ise -5 averaj ile 3. Sırada yer alıyordu. Bu karşılaşmanın galibi olan takım 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası A grubundan bir üst tura çıkmayı başaran takım olacaktı. Avusturya – Norveç mücadelesinde Avusturya 1 – 0 skor ile rakibi Norveç’i mağlup etmeyi başardı ve kendisini bir üst tura atmayı başardı.

Avusturya – Norveç Karşılaşması

Avusturya’da teknik direktör İrene Fuhrmann’ın 4–1–4–1 dizilişinde tercih ettiği ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Manuela Zinsberger, sağ bekte Laura Wienroither, stoper hattında Carina Wenninger ve kaptan Viktoria Schnaderbeck ikilisi, sol bekte Verena Hanshaw, ön liberoda Sarah Puntigam, sol içte Laura Fiersinger, sağ içte Sarah Zadrazil, sağ kanatta Julia Hickelsberger, sol kanatta Barbara Dunst ve santraforda ise Nicole Billa.

Yedekler: İsabella Kresche, Jasmin Pal, Marina Georgieva, Celina Degen, Annabel Schasching, Katharina Schiechtl, Virginia Kirchberger, Marie Höbinger, Jasmin Eder, Lisa Makas ve Stefanie Enzinger.

Teknik direktör Martin Sjögren’in 4–4–2 formasyonu ile sahaya sürdüğü Norveç ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Guro Pettersen, sağ bekte Tuva Hansen, stoper tandeminde Guro Bergsvand ve kaptan Maren Mjelde, sol bekte Julie Blakstad, merkez orta sahada Frida Maanum ve İngrid Syrstad Engen ikilisi, sağ kanatta Amalie Eikeland, sol kanatta Guro Reiten ve santraforda Caroline Graham Hansen ve Ada Hegerberg çifti.

Yedekler: Sunniva Skoglund, Aurora Mikalsen, Anja Sonstevold, Maria Thorisdottir, Vilde Boe Risa, Karina Saevik, Celin Bizet İldhusoy, Thea Bjelde, Elisabeth Terland, Synne Hansen, Anna Josendal ve Sophie Haug.

Mücadeleden Önemli Anlar ve İstatistikler

Norveç yarı sahasında sol kanatta topla buluşan Verena Hanshaw Norveç’te iki savunma oyuncusu arasına sızma koşu atan Nicole Billa’yı gördü. Penaltı noktası yakınında topla buluşan forvet oyuncusu Nicole Billa rakip file bekçisi Guro Pettersen’i avlamayı başardı ve topu filelerle buluşturdu.

 AvusturyaNorveç
Topla Oynama%42%58
Pas Sayısı357549
Pas İsabet Yüzdesi255440
Toplam Mesafe117.1 Km112.8 Km
Şut178
İsabetli şut82