2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası Danimarka – Finlandiya

İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası organizasyonunda B grubu ikinci hafta maçlarında Danimarka Finlandiya ile karşı karşıya geldi.

2 takım daha önce 12 kez karşı karşıya gelmişti. Bu karşılaşmalarda 6 kez Danimarka galip gelirken 3 mücadele beraberlikle sonuçlanmış ve yine 3 karşılaşmada ise Finlandiya galip gelmişti. 2 takımın aralarında oynadıkları bu 12 mücadelede Danimarka 21 kez rakip fileleri havalandırırken Finlandiya ise 11 kesin top ağlarla buluşturmayı başardı.

12 Temmuz 2022’de saat 17:00’da Milton Keynes’te bulunan Stadium Milton Keynes’te oynanan mücadelede 11 bin 615 biletli taraftar mücadeleyi takip etti. Romanyalı hakem Iuliana Demetrescu yönetiminde oynanan mücadelede Danimarka 1 – 0 skor ile Finlandiya’yı mağlup etti.

B Grubu 2. Haftası Danimarka – Finlandiya Maç Raporu

Danimarka’da teknik direktör Lars Sondergaard’ın, UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, 3–4–3 dizilişi ile sahaya çıkarttığı ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Lene Christensen, stoper hattında sağ stoperde Rikke Sevecke, sol stoperde Katrine Veje ve merkezde Stine ballisanger Pedersen üçlüsü, sol kanat bekinde Janni Thomsen, sağ kanat bekinde Sara Thrige, merkez orta sahada Sanne Troelsgaard Nielsen ve Sofie Junge Pedersen ikilisi, sol kanat forvette kaptan Pernille Harder, sağ kanat forvette Nadia Nadim ve merkezde Signe Bruun.

Yedekler: Katrine Svane, Laura Frederikke Nielsen, Simone Boye Sorensen, Karen Holmgaard, Sara Holmgaard, Stine Larsen, Sofie Bredgaard, Rikke Madsen, Luna Gevitz, Mille Gejl ve Sofie Svava.

Teknik direktör Anna Signeul’un 4–4–2 formasyonunda tercih ettiği Finlandiya ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede kaptan Tinja Riikka Korpele, sağ bekte Emma Koivisto, stoper tandeminde Anna Westerlung ve Natalia Kuikka ikilisi, sol bekte Elli Pikkujamsa, merkez orta sahada Emmi Alanen ve Eveliina Summanen ikilisi, sol kanatta Ria Öling, sağ kanatta Essi Sainio, forvet hattında Linda Sallström ve Sanni Franssi ikilisi.

Yedekler: Katriina Talaslahti, Anna Tamminen, Anna Auvinen, Olga Ahtinen, Juliette Kemppi, Nora Heroum, Jenny Julia Danielsson, Heidi Kollanen, Amanda Rantanen ve Jutta Rantala.

Mücadeleden Önemli Satır Başları

Karşılaşmanın 72. Dakikasında sağ taraftan gelen atakta güzel ortada top uzak direğe gitti. Danimarka’da Holmgaard’ın yükselmesi ile kafa vuruşu yaptı ve top direkten sekti. Seken topta kalenin hemen önünde altı pasta topu iyi takıp eden danimarkada kaptanlık pazubandını takan Pernille Harder boş pozisyonda basit bir şekilde topu ağlara gönderdi.

 DanimarkaFinlandiya
Topla Oynama%53%47
Şut209
İsabetli Şut52
Pas537429
İsabetli Pas449336
İsabet yüzdesi%84%78
Top Kazanım5041
Köşe Vuruşu61
Kat Edilen Mesafe116,2 Km115,8 Km