2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası İsviçre – Çek Cumhuriyeti

İngiltere’nin düzenleyeceği 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası yolunda eleme aşamasında Play Off turunda İsviçre – Çek Cumhuriyeti eşleşmesinde ikinci ayak maçında İsviçre ev sahipliği yaptı. Mücadelenin ilk ayağında ise yine 1 – 1 eşitlik ile sonuçlanmıştı.

İki takım daha önce 4 karşılaşmada karşı karşıya gelmişti. Bu maçlarında 2 tanesinde İsviçre galibiyete uzanırken 2 mücadele ise beraberlik ile sonuçlanmıştı. İki milletin 4 maçında İsviçre 12 gol atarken Çek Cumhuriyeti ise 3 gol kaydetmişti.

İsviçre oynamış olduğu son 5 mücadelede 2 galibiyet elde ederken 2 mücadele ise mağlubiyet ile sonuçlandı ve 1 müsabaka ise beraberlik ile sonuçlanmıştı. Çek Cumhuriyeti ise 3 galibiyet elde ederken 1 maçta berabere kaldı ve yine 1 maçta ise mağlup olmuştu.

İsviçre – Çek Cumhuriyeti Play Off Maçı

İsviçre’nin Çek Cumhuriyeti’ni ağırladığı 2022 UEFA Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası elemeleri Play Off turu rövanş maçı 13 Nisan 2021’de Stockholm Arena’da oynandı.

Teknik direktör Nils Herbert Kromann Nielsen’in tercih ettiği İsviçre ilk 11’i şu şekildeydi:

Kalede Gaelle Thalmann, sağ bekte Noelle Maritz, stoper tandeminde Luana Bühler ve Julia Stierli çifti, sol bekte, Eseosa Aigbogun, merkez orta sahada Malin Gut, Lia Walti ve Sandy Maendly üçlüsü, sol kanat forvette Svenja Fölmli, sağ kanat forvette Ana Maria Crnogorcevic ve santraforda Ramona Bachmann.

Yedekler: Livia Peng, Seraina Friedli, Lara Marti, Rachel Rinast, Marilena Widmer, İrina Pando, Coumba Sow, Thais Hurni, Riola Zhermaili, Fabienne Humm, Vanessa Bernauer, Alisha Lehmann.

Çek Cumhuriyeti’nde teknik adam Karel Rada’nın sahaya sürdüğü ilk 11 şu şekildeydi:

Kalede Barbora Votikova, savunma hattında sol stoperde Eliska Sonntagova, sağ stoperde Jana Petrikova ve merkezde Petra Berthholdova üçlüsü, sol kanat bekte Eva Bartonova, sağ kanat bekte Kamila Dubcova, merkez orta sahada Tereza Szewieczkova, Katerina Svitkova ve Klara Cahynova üçlüsü, forvette ise Lucie Martinkova ve Andrea Staskova ikilisi.

Yedekler: Barbora Ruzickova, Hana Sloupova, Anna Dlaskova, Gabriela Slajsova, Miraslova Mrazova, Tereza Krejcirikova, Aneta Pochmanova, Katerina Buzkova, Marketa Ringelova, Simona Necidova, Michaela Dubcova ve Franny Cerna

Mücadeleden Önemli Anlar

51. dakikada Katerina Svitkova attığı gol ile Çek Cumhuriyeti’ni mağlup etti.

59. dakikada ise orta sahada görev alan Lina Walti’nin pasında Coumba Sow attığı gol ile skora denge getirdi.

90 dakikası beraberlik ile sonuçlanan mücadele uzatma dakikalarına gitti. Uzatma dakikalarında da gol sesi çıkmayınca maç penaltı atışlarına uzadı.

İsviçre’de ilk penaltı atışına gelen Malin Gut kaçırdı.

Çek Cumhuriyeti’nde de ilk penaltıcı Eva Bartonova ’da kaçırdı.

İsviçre’de Coumba Sow ’da penaltıyı kaçırdı.

Çek Cumhuriyeti’nde Tereza Krejcirikova maçta ilk penaltıyı atan isim oldu.

İsviçre’de Alisha Lehmann penaltılara denge getirdi.

Çek Cumhuriyeti’nde Petra Berholdova tekrar öne geçirdi.

4. penaltıda Lina Walti beraberliği yakaladı.

Çek Cumhuriyeti’nde Lucie Martinkova kaçırdı.

5. penaltıda Ana Maria Crnogorveciv İsviçre’yi atışlarda ilk kez öne geçirdi.

Çek Cumhuriyeti’nde Katerina Svitkova’nın kaçırması ile turu geçen taraf İsviçre oldu.