Avrupa Şampiyonası Değişim Getiriyor

Türk futbolunun her geçen gün daha da kötüye gittiği bu dönemde başlayan U17 Avrupa Şampiyonası, Milli Takım ile arası bozulmaya yüz tutan futbolseverler adına bir dönüm noktası olabilirdi ancak gençlerimiz ne yazık ki çok kötü bir şekilde turnuvadan elenmek zorunda kaldılar. Puan dahi alamadan ve vasatı aşamadan tamamlanan turnuva nedeniyle deyim yerindeyse bardaktaki su da taşmış oldu. Basında yer alan haberlere göre Milli Takımlar genelinde yaşanan bu başarısız süreç ve U17 takımında yaşanan bu hezimet beraberinde köklü değişiklikleri getiriyor.

Şerdeki Hayır

Bu sezon Türk futbolu adına deyim yerindeyse kara bir leke olarak anılacak ve bu durumun sorumluları da uzun süreler boyunca eleştirilmekten kurtulamayacaklar. Bununla birlikte Türkiye Futbol Federasyonu’nun kötü yönetiminin futbol iklimini olduğu kadar Milli Takımları da perişan hale getirdiği herkesin kabul ettiği bir gerçek.

Öte yandan U17 Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı 3 maçtan da mağlup ayrılan ve turnuvayı puan dahi alamadan kötü bir futbolla tamamlayan U17 Milli Takımımız şu sıralar gündemin üst sıralarında yer alan maddelerden biri haline dönmüş durumda.

Gençlerin kendilerinden yetenek anlamında çok da farkı olmayan rakipleri karşısında bu kadar fazla zorlanmış olmaları ve gösterdikleri silik performans bir noktada işin taktik ve teknik kısmının problemli olduğunu gösteriyor.

Nitekim basında yer alan haberlere göre de Hamit Altıntop ve Stefan Kuntz önderliğindeki Milli Takımlar operasyonlarında köklü değişikliklere gidilecek.

Konuşulan İsimler

Fanatik’in haberine göre Sakaryaspor’la yollarını ilginç bir şekilde ayıran Tuncay Şanlı’nın en değerli jenerasyonlardan biri olan U17 Millli Takımı’nın başına geçmesi beklenirken, Almanya’da antrenörlük yapan Farat Toku’nun ismi U21  Milli Takım Teknik Direktörlüğü ile anılıyor.

Milli takımların Avrupa İzleme Komitesi sorumluluklarına Yıldıray Baştürk ve Ali Güneş’in getirilmesi planlanırken, genç isim Selçuk Erdoğan’ın adı A Milli takım yardımcı antrenörlüğü ve U19 Milli Takım Teknik Direktörlüğü için gündemdeki yerini koruyor.

Oğuz Çetin’e ise modern antrenör eğitimi konusunda sınırsız yetkinin verileceği, usta eğitimci Levent Sürme’nin ise milli takımlar seviyesinde oyuncu ve antrenör gelişimi konusunda önemli roller üstleneceği kulislerde konuşulanlar arasında. Haziran ayında yapılacak TFF seçimleri sonrası bu değişikliklerin yüksek oranda gerçekleşmesi bekleniyor.

Tüm bunlarla birlikte eleştirilerin odağındaki asıl ismin Tolunay Kafkas olduğunu hatırlatmakta fayda var. Türk futbolunda pek de başarılarıyla anılan bir teknik direktör olmamasına rağmen Genç Milli Takımlar Sorumlusu olmayı başaran Kafkas’ın kadro tercihlerinden Genç Milli Takımlardaki genel kötü gidişata kadar eleştirildiği pek çok farklı nokta var.

Ve hatta hatırlanacağı üzere Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Cihat Arslan bir maçtan sonra 6 kere kovulan insanların Milli Takımlarda görev yapabildiğini dile getiren bir açıklama yapmış sonrasında bu açıklama Kafkas’a yorulmuştu ancak Cihat Arslan Tolunay Kafkas’ı hedef almadığını dile getirmişti.