Avrupa Şampiyonası Ödemeleri Yapıldı

Avrupa’nın en büyük futbol organizasyonlarından biri olan ve Türkiye Milli Takımı’nın da mücadele ettiği 2020 Avrupa Şampiyonası tamamlanalı neredeyse 1 sene oluyor ve turnuvanın yarattığı bazı etkiler hâlâ daha sürüyor. Bununla birlikte turnuvanın düzenli ve düzgün bir şekilde tamamlanabilmesine bünyelerinde bulunan oyuncuları sorunsuz bir biçimde göndermeleri aracılığıyla yardımcı olan kulüp takımlarına da UEFA tarafından oyuncu sayısına göre ödeme yapıldı. Bu ödemelerden Türkiye içerisinde en çok gelir elde eden ise Fenerbahçe oldu.

UEFA Müteşekkir

Avrupa’nın en büyük ve en ilgi çeken organizasyonlarından biri olan 2020 Avrupa Şampiyonası, COVID-19 nedeniyle 1 sene rötarlı da olsa düzenlendi ve turnuvanın kazanı İtalya Milli Takımı oldu.

Çok büyük ümitlerle turnuvaya katılan Türkiye Milli Takımı adına hezimet olarak geçen turnuvanın etkileri gerek genel futbol anlayışında gerekse de ülke özelinde devam ediyor. Öte yandan UEFA da kulüp takımlarına teşekkür etmeye devam ediyor.

Bünyelerinde bulunan ve Milli Takım daveti alan oyuncularını ülkelerine gönderdikleri için kulüp takımlarına müteşekkir olan UEFA, bu sayede turnuvanın sorunsuz bir şekilde ilerleyebildiğini dile getiriyor.

Teşekkürünü oyuncu başına ödeme yaparak eden UEFA, bu bağlamda kulüplere ödemelerini yaptı. Türkiye’den ve Dünya’dan pek çok ülkenin takımına organizasyondaki oyuncu sayılarına göre ödemelerini yapan konfederasyonun Türkiye’de en çok ödeme yaptığı takım Fenerbahçe olurken, genel olarak en çok ödeme yaptığı takım İngiliz temsilcisi Chelsea oldu.

Can Suyu

Bahsi geçen ödemelerden elde edilen bilgilere göre Türkiye’de en çok paranın ödendiği takım Fenerbahçe oldu.

UEFA tarafından 830 bin Euro ödeme alan Sarı Lacivertli takım bu bağlamda ülkemizde başı çekti. Beşiktaş 659 bin Euro ile ikinci sırayı alırken, Galatasaray da 515 bin Euro tutarında bir ödemeyi kasasına koydu.

Türkiye’deki güncel kur durumu düşünüldüğünde bu miktarların kulüpler adına can suyu olarak nitelendirilebileceğini dile getirmek yanlış olmaz. Bununla birlikte EURO2020’de de görüldüğü üzere Türkiye ile Avrupa futbolu arasındaki makas bir hayli açıldı ve bu durum kulüplere yapılan ödemelerde de kendisini belli etti.

Zira en çok ödeme yapılan kulüp olan Chelsea’ye yapılan ödeme resmen dudak uçuklattı. 5 milyon 500 bin Euro’ya yakın bir ödeme alan Ada temsilcisinin aldığı bu miktar Türkiye’ye genel olarak ödenen miktarı dahi aşabilecek kapasitede.

Bununla birlikte bahsi geçtiği gibi bu gibi ödemeler kulüplere biraz daha can suyu oluyor. Zira uzun vadeye yayılan bu gelirler aslında amiyane tabirle unutulan paralar oluyorlar ve ödemelerin gelmesiyle birlikte takımların kısa vadeli ödemelerine yardımcı olunuyor.

Bundan sonra Dünya Kupası’na Milli Takım düzeyinde oyuncu gönderecek olan kulüpler yine o dönemde de belirli ödemeler alacaklar. Bununla birlikte ülkemiz takımlarının bu paraları daha çok elde edebilmesi gelirleri için çok daha iyi.