Avrupa Şampiyonası Şampiyonunun Hocasından Çarpıcı Açıklamalar

Futbolun en büyük organizasyonlarından biri olan Avrupa Şampiyonası geride kalalı neredeyse 1 sene olacak ancak turnuvanın aktörlerinin yaptığı açıklamalar her zaman gündem yaratmaya devam ediyor. Son Avrupa şampiyonu İtalya’nın başarılı teknik direktörü Roberto Mancini, geçen günlerde bir muhabire verdiği demeçte bir dönem çalıştırdığı Galatasaray taraftarını oldukça kızdıracak açıklamalarda bulundu.

Açık Kapı

Futbolun en büyük turnuvalarından biri olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda şahane bir performans sergileyen İtalya, bu performansının hakkını aldı ve turnuvayı şampiyon olarak tamamlamayı başardı.

Bununla birlikte Gök Mavililerin Dünya Kupası Play-Off elemelerine kalması ve bu da yetmezmiş gibi elemelerde Kuzey Makedonya’ya elenmesi büyük bir infial yarattı. Futbol tarihinde pek rastlanılmayan bir biçimde Avrupa Şampiyonu olduktan sonra Dünya Kupası’na gidemeyen takımlardan biri olarak kayıtlara geçen İtalya’nın teknik direktörü Roberto Mancini geçtiğimiz günlerde oldukça dikkat çeken bir açıklamaya imza attı.

Türkiye’den bir muhabire demeç veren başarılı teknik direktör bir dönem çalıştırdığı Galatasaray sayesinde aşina olduğu Türk futbolunda diğer devlere de açık kapı bıraktı. Uygun şartların oluşması durumunda Fenerbahçe ya da Beşiktaş’ta da görev yapabileceğini dile getiren teknik adamın bu açıklamaları Galatasaraylı taraftarları da ister istemez kızdırdı.

Türkiye’yi ve bilhassa İstanbul’u sevdiğini her seferinde dile getiren Roberto Mancini, geçtiğimiz haftalarda Konya’da oynanan hazırlık maçında da Türkiye’nin futbol tutkusuna olan beğenisini dile getirmiş ve bu bağlamda yeşil ışık yakmıştı.

Tarihi Başarılar

Öte yandan Galatasaray’da çok da başarılı sayılamayacak bir dönem geçiren Mancini, İtalya Milli Takımı’nda tarihi başarılara imza atmayı başardı.

İtalyan teknik adam ülkesinin Milli Takımı ile birlikte en önemlisi Avrupa Şampiyonu oldu ancak yakaladığı nesli de iyi değerlendirmesinin başarısını bir de rekor kırarak gördü. Çok uzun bir süre mağlup olmayan İtalya Milli Takımı’nın en uzun yenilmezlik serisini yakalayan teknik direktörü de yine Roberto Mancini oldu.

Bu bağlamda kariyerine aslında bir seviye daha atlatan İtalyan teknik adamın Türkiye takımlarına yeşil ışık yakıyor olması da oldukça dikkat çekiciydi. Bununla birlikte İtalya’da hâlâ devam eden tartışmalarda Roberto Mancini’nin takımını Dünya Kupası’na götürememesinin tartışıldığını belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte kısa süre içerisinde çok mümkün gözükmese de Mancini ile Türkiye’nin yolları tekrardan kesişebilir. İtalyan teknik adamın ülkesinin takımından ayrıldığı dönemde teknik direktör arayışında olan bir Türk takımı olması durumunda böyle bir teknik adamı göreve getirmek çok mantıklı olacaktır.

Mancini’nin Manchester City’de beraber çalıştığı golcü oyuncusu Mario Balotelli ile arasında yaşanan sorunlardan sonra Adana Demirspor kariyerine beğeni sunarak oyuncuyu geniş kadroya davet etmesi de yankı uyandırmıştı.

Bununla birlikte tarihinin en şanssız maçlarından birini Dünya Kupası elemesinde oynayan İtalya’da Mario Balotelli direkt kadroya da girebilmiş olsa Kuzey Makedonya maçının kazanılabileceğini düşünenlerin sayısı hiç de az değil.