Euro 2020 Kupası Bakü’de

Euro 2020 Kupası Bakü'de

Covid-19 etkisini dünyanın her yerinde ve her alanında hissettirirken geçtiğimiz sene içerisinde gerçekleşecek olan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonasını da bu seneye erteledi. EURO 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında Futbol Avrupa Şampiyonuna verilecek olan Henri Delaunay Kupası 2020 Avrupa Şampiyonasına ev sahipliği yapacak kentlerden biri olan Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye getirildi.

Kupa ilk olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e götürüldü. Ardından da şehir turuna çıktı. Bu esnada EURO 2020’nin maskotu Skillzy, Henri Delaunay kupasına eşlik etti. Korona-virüs kısıtlamaları nedeniyle Bakü şehrini üstü açık otobüsle gezen kupa, Azerbaycanlılara Futbol heyecanını yaşattı. EURO 2020’nin maskotu Skillzy’nin selamı eşliğinde Bakü ana caddelerini gezen kupa, Şampiyonluk kupasını tüm kısıtlamalara rağmen Azerbaycanlılara gösterme imkanı buldu.

Ardından Henri Delaunay kupası Bakü’nün tarihi mekanlarında sergilenmek için yolunu tuttu. Skillzy maskotu ile birlikte Ateşgah, İçerişehir ve Gobustan Korusu’nda sergilenen Henri Delaunay kupası rotasını Haydar Aliyev Merkezi’ne çevirdi. Önemli modern yapıt ve tarihi anıtların önünde sergilendi. Bu esnada da EURO 2020’nin maskotu Skillzy ile fotoğraflar çekilmeyi ihmal etmedi.

Tüm Covid-19 kısıtlamaları ve zorluklarına rağmen sorunsuz bir şekilde gerçekleşen tur, rotasını son olarak Azerbaycan’daki karşılaşmaların yapılacağı Bakü Olimpiyat Stadı’na çevirdi. Avrupa Şampiyonası kupası Henri Delaunay, son durak olarak Bakü Olimpiyat Stadı’nda EURO 2020’nin maskotu Skillzy ile birlikteydi. Covid-19 salgını yüzünden bu seneye ertelenen EURO 2020, 12 ülkenin ortak ev sahipliğinde gerçekleşecek olup 11 Haziran ile 11 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek.

Euro 2020 Kupası Bakü'de

EURO 2020 Kupasının Yolculuğu Devam Edecek

Covid-19 etkisini tüm hızıyla göstermeye devam ederken ertelenmek zorunda kalan 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında Futbol Avrupa Şampiyonuna verilecek olan Henri Delaunay Kupası, yolculuğuna devam edecek. Bakü’de sergilenmesinden önceki durakları sırasıyla Roma, Bükreş ve Budapeşte olan Avrupa Şampiyonası kupası diğer ev sahiplerinin önemli şehirlerinde sergilenmeye devam edecek. Sırasıyla Kopenhag, Amsterdam, St.Petersbug, Münih, Glasgow ve Londra durakları Henri Delaunay kupasını bekliyor olacak

Euro 2020 Kupası Bakü'de

EURO 2020 Maçları Roma’da Başlayıp Londra’da Sonlanacak

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası 11 Haziran’da kapılarını da Roma’da açarken final maçını 11 Temmuz’da Londra’da yaparak sonlandıracak. Maçlar Bakü, Amsterdam, Bükreş, Kopenhag, Budapeşte, Glasgow, Münih, St.Petersburg ve Sevilla’da da oynanacak. A Milli Futbol Takımı, A Grubu’nda 16 ve 20 Haziran tarihlerinde sırasıyla Galler ve İsviçre ile Bakü’de karşılaşacaklar.