Euro 2020’de Hafızalara Kazınan Performanslar

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası birçok açıdan izleyenlerin futbola doyduğu bir turnuva oldu. İtalya uzun yıllardır beklenen başarıyı sonunda elde ederek Avrupa Şampiyonluğunu tarihinde ikinci kez kazandı. Şampiyonunun yanında birçok takım, başarılı futbollarıyla grup aşamaları veya üst turlarda gösterdiği performans ile Euro 2020’nin akılda kalan takımları oldular.

İsviçre’nin Dirençli Takımı

2020 Avrupa Futbol Şampiyonasının akılda kalan performanslarından birini İsviçre gösterdi.

A  grubunda İtalya Türkiye ve Galler eşleşen İsviçre takımı, ilk maçında Galler ile 1-1 berabere kaldı. Grubun ikinci maçında İtalya’ya karşı 3-0 mağlup olmalarına rağmen kağıt üzerindeki skor oynadıkları futbolu açıklamıyordu. Tempolu göze hoş gelen bir futbol ortaya koyan İsviçre, grubun son maçında Türkiye’yi 3-1’lik skorla geçerek grubu en iyi 3. Kontenjanında tamamladı ve son 16 turunda Dünya Şampiyonu Fransa ile eşleşti. Euro 2020’nin en iyi maçları arasında yer alan bu eleşmede İsviçre erken gelen golle ilk yarıyı önde kapattı. İkinci yarının başında Rodriguez’in penaltı vuruşundan yararlanamadılar ve Fransa 20 dakikada skoru 3-1’e getirdi. Müthiş bir direnç gösteren İsviçre, güçlü rakibine futboluyla üstünlük kurdu ve Seferovic ile Gavranovic’in golleriyle maçı uzatmalara daha sonra penaltılara taşıdı. Penaltı vuruşlarını 5-4’lük skorla kazandılar ve Çeyrek Final’de İspanya’nın rakibi oldular. İspanya karşısında da gösterdiği performans ile 10 kişi kalmalarına rağmen maçı penaltılara taşıdılar ve bu sefer şans yanlarında olmadı. Grupta son maçı kazanarak üst tura çıkmaları ve Turnuvanın iki formda takımı karşısındaki performansları İsviçre’yi özel kıldı.

Danimarka’nın Yarı Final Başarısı

Sahadaki oyun disiplini ile fark yaratan Danimarka, Euro 2020’nin akılda kalan takımlarından oldu. B Grubu’nda Belçika Finlandiya ve Rusya ile eşleşen Danimarka, gruptaki ilk iki maçını kaybetti.  Eriksen’in yaşadığı talihsiz olay ile birlikte turnuva Danimarka için son mu buluyor derken son maçında müthiş bir reaksiyon ile Rusya’yı 4-1 ile dağıtmayı başardılar. Rusya maçıyla düğmeye basan Danimarka güzel bir başarıya imza attı. Son 16 turunda Galler’i 4 golle geçerken, Çeyrek Final’de Çekya’yı 2-1 ile geçerek Yarı final’e yükselme başarısı gösterdi. Yarı finalde İngiltere’ye mağlup olmasına rağmen güçlü rakibine ezilmeyen Danimarka, 12 gol ile turnuvanın en skorer üçüncü takımı oldu ve Euro 2020’ye damga vurdu.

İsveç’in Grup Liderliği ve Macaristan

Turnuvanın en zorlu grubunda Fransa, Almanya ve Portekiz ile eşleşen Macaristan, gruptan çıkamamasına rağmen güçlü rakiplerine karşı oynadığı futbolla Euro 2020’nin akılda kalan ülkelerinden oldu. F Grubunda İspanya Slovakya ve Polonya ile eşleşen İsveç ise grubu lider tamamlayarak başarılı bir performans ortaya koydu. İlk maçta İspanya’dan puan aldılar ve Slovakya’yı tek golle geçtikten sonra Polonya’yı  son maçta son saniyede Claesson’un attığı golle grubu lider tamamladılar. Son 16’da Ukrayna’ya mağlup olsalarda İsveç’in grup başarısı takdiri haketti.