Euro 2020’de İtalya Yenilmezlik Yıldızı Oldu

Euro 2020 başlamadan önce İtalya’nın favorilerden biri olduğunu hatta kupayı kazanacak takım olacağını iddia etmek kimseyi şaşırtmazdı. Ancak Türkiye’den tanıdık bir yüz olan Roberto Mancini yönetiminde 27 maç üst üste kaybetmeden ilerlediklerini düşününce turnuva boyunca da bu serinin devam edeceğini iddia etmek o kadar tahmin edilebilir olmayabilirdi.

EURO 2020’de Mavilerin Yenilmezliği

Ancak senaryo tam olarak gerçekleşti ve büyük turnuvanın şampiyonu herhangi bir maçı kaybetmeden turnuvayı kazandı. Stoper tandeminde 34’lük kaptan Bonucci ve 37’lik lider Chiellini’nin olduğu, Veratti’den tam olarak yararlanamadığı turnuvada İtalya, sanki bir milli takımdan daha ziyade kulüp takımı gibiydi.

Oyuncuların birbirlerine ve oyunlarına duydukları aidiyet, Roberto Mancini’nin olağanüstü dokunuşları ve bireysel bazda gösterilen inanılmaz performanslar da kupaya giden yolda İtalya’nın işini kolaylaştırdı.

EURO 2020’yi Nasıl Kazandılar?

A Grubu’nda, EURO 2020 turnuvasına başlayan İtalya’nın rakipleri Türkiye, Galler ve İsviçre olmuştu. Pek tabii bu grubun favorisi İtalya idi ancak yine de elemelerde ve hazırlık maçlarında oynadıkları oyunla diğer 3 takımın mücadelesi de İtalya’ya zorluk çıkarabilirdi.

Ancak İtalyanlar oynadıkları net oyunla ne kadar iddialı olduklarını herkese bir kere daha kanıtladılar. Açılış maçında Türkiye’yi tam anlamıyla perişan eden bir oyunla 3-0 kazandılar. Bu maçı izleyenlerin dikkatini ne kadar çekmiştir bilinmez ancak özellikle ilk yarının son 15-20 dakikasında Bonucci ileriye doğru çıkışlarıyla oyunu Türkiye yarı sahasına yıkan oyunculardan biri dahi olmuştu. Nitekim ikinci yarıda yapılan Cengiz Ünder değişikliğiyle gelişen cılız ataklar dışında İtalya, Türkiye’ye şans vermedi ve 3-0’lık net bir galibiyetle kazandı.

Futbol izlemeyen bir istatistikçiyi şaşırtacak derecede yakın istatistiklerin olduğu İsviçre maçında da skor İtalya lehine değişmedi ve İtalya, Locatelli’nin muazzam performans gösterdiği maçta 3-0 kazanarak futbolun sadece istatistikten ibaret olmadığını tekrar kanıtlamış oldu. Galler maçı ise İtalya’nın 39’da attığı gol ile 1-0 kazanılırken Chiesa’nın gösterdiği orta saha performansı da maçın adamı olmayı hak eden bir performanstı.

Son 16 turunda Avusturya ile karşılaşan İtalya, uzatmalarda kazanmayı bildiyse de Avusturya’nın performansı da akıllarda kalır bir performansı olarak kayıtlara geçti. Grup aşamasındaki son maçta attığı golle takımına maçı kazandıran Pessina, bu maçta 105. Dakikada attığı golle takımına galibiyeti getirdi. Çeyrek finalde erken final olarak nitelendirilebilecek bir maç oynandı.