EURO 2020’de Yarı Final ve Final Heyecanı

EURO 2020’de 2 ve 3 Temmuz tarihlerinde oynanan çeyrek final maçları sonucunda İspanya, İtalya, Danimarka ve İngiltere, yarı finale yükselen takımlar oldu. EURO 2020’de oynanan yarı final ve final maçları, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadyumu’nda oynandı.

Gruptaki tüm maçlarını Wembley Stadyumu’nda oynayan İngiltere, turnuva boyunca en az seyahat eden takımlardan biri oldu. İngiltere, tek yolculuğunu 3 Temmuz tarihinde Ukrayna ile oynayacağı çeyrek final maçı için İtalya’nın Roma şehrine yaptı.

İngiltere’deki futbol kamuoyu, yarı final ve finalin Londra’da oynanacak olması ve İngiltere’nin iyi futbol oynaması gibi nedenlerle milli takımlarının ilk Avrupa Şampiyonluğunu ve 1966 Dünya Kupası’ndan sonra bir kupa kazanacağına emin gibiydi.

EURO 2020’de Yarı Finaller

EURO 2020’de yarı final maçları, 6-7 Temmuz tarihlerinde Wembley Stadyumu’nda oynandı. 6 Temmuz’da oynanan ilk yarı final maçında son 16 turunda Avusturya’yı, çeyrek finalde ise Belçika’yı eleyen İtalya, son 16 turunda Hırvatistan’ı ve çeyrek finalde son Dünya Şampiyonu Fransa’yı mağlup eden İsviçre’yi eleyen İspanya ile karşı karşıya geldi.

İtalya, normal süresi 1-1 biten maçta EURO 2008, 2010 Dünya Kupası ve EURO 2012’de harika bir futbolla şampiyon olan, ancak yeni bir jenerasyonla EURO 2020’ye gelip iyi bir başarı elde eden İspanya’yı penaltı atışları sonucunda 4-2 mağlup edip finale yükseldi. 2018 FIFA Dünya Kupası’na katılamayan İtalya, böylece EURO 2020’de finale yükseldi.

7 Temmuz’daki yarı final maçında ise kendi seyircisi önünde mücadele eden İngiltere, Christian Eriksen’in sakatlanmasından sonra takım olarak harika bir tepki verip turnuvanın en iyi takımlarından biri olan Danimarka ile karşı karşıya geldi. Danimarka, 1-0 öne geçtiği maçta üstünlüğünü koruyamadı ve maçın normal süresi 1-1 sona erdi. İngiltere, uzatma devrelerinde kazandığı tartışmalı penaltı ile Danimarka’yı 2-1 mağlup etti ve finale yükseldi.

EURO 2020’de Büyük Final

EURO 2020’de final maçı, 11 Temmuz tarihinde İtalya ve İngiltere arasında oynandı. İngiltere, Wembley Stadyumu’nda kendi seyircisi önünde oynadığı maçın ikinci dakikasında öne geçti. İtalya, zaman geçtikçe oyun hakimiyetini aldı ve golü buldu. Maçın normal süresi 1-1 sona erdi. Penaltı atışları sonucunda İngiltere’yi 3-2 mağlup eden İtalya, EURO 2020 şampiyonu oldu.