EURO 2020’YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ŞEHİRLERDE DEĞİŞİKLİK

EURO 2020’YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ŞEHİRLERDE DEĞİŞİKLİK

Geçtiğimiz sene korona virüs pandemisinin patlak vermesinin ardından 2021’e ertelenen EURO 2020’ye ev sahipliği yapacak şehirler belirlenmişti. Ancak ev sahipliği yapacak şehirlerden ikisi değişti. Değişikliğe göre İrlanda’nın başkenti Dublin yerine Rusya’nın St. Petersburg şehri ve İspanya’da Bilbao şehri yerine Sevilla turnuvaya ev sahipliği yapacak.

UEFA’nın yapmış olduğu duyuruya göre önümüzdeki haziran-temmuz aylarında oynanacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası’na (EURO 2020) Dublin ve Bilbao’nun yerine Sevilla, Londra ve St. Petersburg şehirleri ev sahipliği yapacak.

Bilbao ve Dublin’in müsabakalara seyirci alınacağına dair bir garanti verememesi üzerine organizasyondan çıkarılması ve Bilbao’daki maçların Sevilla’da, Dublin’de oynanacak karşılaşmaların ise Londra ve St. Petersburg’ta oynanmasına karar verildi.

Alınan karara göre Sevilla’da bulunan La Cartuja Stadı yüzde otuzluk kapasiteyle E Grubu’nda oynanacak olan 3 maça ve son 16 mücadelelerinden birine ev sahipliği yapacak.

Yine E Grubu’nda oynanacak olan diğer 3 maça ise St. Petersburg Stadı ev sahipliği yapacak. Londra’da bulunan Wembley Stadı’nda ise son 16 maçlarından biri oynanacak. EURO 2020 heyecanı herkese sarmaya başladı.

EURO 2020’YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ŞEHİRLERDE DEĞİŞİKLİK

EURO 2020’DE BUDAPEŞTE DIŞINDA TAM KAPASİTEYLE OYNANACAK ŞEHİR YOK

Münih kenti de durumu belirsizliğini sürdüren şehirler arasındaydı. Ancak Münih kentine de seyirci izni çıktı. Buna göre Münih’te karşılaşmalara en az 14 bin 500 seyircinin alınmasına izin verildi.

Bu teminat üzerine Münih’in de ev sahipliği garantilendi. Şampiyonadaki ev sahibi sayısı ise 12’den 11’e indi. EURO 2020’ye ev sahipliği yapacak şehirlerden Budapeşte tam kapasiteyle seyirci alımına izin vereceğini duyururken bunun dışındaki şehirlerde ise ancak belli oranlarda seyirci alımına izin verilecek.

Bu şehirlerden St. Petersburg ve Bakü yüzde 50, Amsterdam, Bükreş, Glasgow, Kopenhag ve Roma yüzde 25 ila 33 arasında kapasiteyle oynanacağını duyururken Londra ise yüzde 25 kapasiteye izin vereceğini bildirmişti.

EURO 2020’YE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK ŞEHİRLERDE DEĞİŞİKLİK

EURO 2020’DE AVRUPA SÜPER LİGİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

UEFA tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Avrupa Süper Ligi’ne de değinildi. Açıklamada Avrupa Süper Ligi ile ilgili son gelişmelerin yönetim kurulunda ele alındığı ve ileride atılması muhtemel adımlar üzerine değerlendirmelerde bulunulduğu ifade edildi.