EURO2016’nın Hikâyesi

Avrupa futbolunun en büyük organizasyonlarından biri olan Avrupa Şampiyonası, birçok yıldızı bir araya ve karşı karşıya getirmesiyle, Avrupa’daki futbolun güncel haline dair bilgi vermesiyle, heyecanlı maçları ve ülkelerin son durumunu göstermesiyle öne çıkan bir turnuva. Futbolda uzun yıllardan beri devam eden kulüp organizasyonlarının milli takım organizasyonlarının önüne geçmesi durumunu unutturacak maçlara da sahne olan Avrupa Şampiyonası’nın son kazananı İtalya oldu ancak bir önceki turnuvanın kazananı Portekiz’in de çok güzel bir hikâyesi vardı.

Süper Yıldızın Zaferi

Dünya futbol tarihine damga vuran Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi ile alakalı tartışmalardan birisi de Milli Takım başarılarıyla alakalı olur.

Her iki taraf da tercihlerinin hangi oyuncu olduğunu açıklarken Milli Takım’daki başarılarından veya başarısızlıklardan söz ederek kendilerine avantaj sağlamaya çalışırlar.

Ancak bu gözle bakıldığında en azından bir avantaj olarak Cristiano Ronaldo’nun daha iyi bir oyuncu olduğunu düşünenlerin elinde EURO2016’yı kazanan Portekiz örneği bulunuyor.

Fransa’nın ev sahipliğinde oynanan ve Horozlar’ın mutlak favorilerden birisi olduğu turnuvanın Final aşamasında Ronaldo’nun oynamayacağının kesinleşmesiyle birlikte morali bir hayli bozulan Portekiz Milli Takımı’nın yardımına aslında çok da üst seviye bir futbolcu olmayan Eder yetişmişti.

Normal süresi 0-0 biten maçın uzatma dakikalarında uzaktan yaptığı güzel vuruşla takımına kupayı getiren Eder’in bu sevinci, takım arkadaşlarının mutluluk gözyaşları futbolseverlerin halen daha hatırındadır.

Turnuvanın yarı final haricinde oynadığı hiçbir maçı normal süresi içerisinde galip tamamlayamayan ve 7 maçta 3 galibiyet ile 4 beraberlik yaşayan Portekiz’in grup aşamasında en iyi üçüncüler sıralamasından averajla yükselmesi ise futbolun bir cilvesi olsa gerek.

Fransa EURO2016’nın Acısını 2018 Dünya Kupası’nda Çıkardı

Turnuvanın ev sahipliğini yapan ve hâlihazırda altın nesil olarak nitelendirilebilecek bir futbol nesline sahip olan Fransa bu nedenle mutlak ve doğal favori olarak başladığı turnuvada finali kaybetmenin acısını 2 sene sonra oynadığı Dünya Kupası’nı kazanarak çıkardı.

Gol krallığı listesinde 6 gol atan Antoine Griezmann ve onu 3 gol ile takip eden Olivier Giroud, Dimitri Payet olmasına, 13 gol ile turnuvanın en çok gol atan takımı olmasına rağmen Portekiz karşısında oynanan Final maçında büyük bir hayal kırıklığı yaşayan Horozlar, 2018’de ise hata yapmayarak çok daha büyük çaplı bir organizasyonu kazanmayı başardı.

Türkiye’nin de mücadele ettiği ve Hırvatistan, İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile aynı gruba düştüğü EURO2016’da Milli Takım iklimimizin ne kadar gergin olduğunu da hatırlamak zor değil.

Modric’in golünde saçını düzelten Ozan Tufan tartışmaları, kötü performansın sebepleri, prim tartışmaları ve hayal kırıklığıyla biten bir diğer turnuva daha olmuş olması Türkiye Futbol Milli Takımı’nı çok derinden etkilemiş, Türk futbolseverlerin bu turnuvadan sonra Milli Takıma olan ilgileri neredeyse yarı yarıya oranında azalmaya başlamıştı.