İngilizlerin EURO2028’e Dair İddiası

Avrupa futbolunun Milli Takımlar gündeminin ilk 2 sırasında 2 organizasyona dair sorular yer alıyor. Bu organizasyonlardan birisi 2022 yılının sonbaharında Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası’nın nasıl geçeceği diğeri ise 2028 Avrupa Şampiyonası’na kimin ev sahipliği yapacağı. 2022 Dünya Kupası’nın oynanmasına çok az bir süre kaldı ve turnuvanın nasıl geçeceğine dair projeksiyonları yapmak bir ölçüde mümkün ancak 2028 Avrupa Şampiyonası’nın kim tarafından düzenleneceği 1 buçuk sene sonra açıklanacak. İngiltere’nin saygın basın kuruluşu The Times, EURO2028 için Türkiye’nin en net favorilerden biri olduğunu ifade ederek Türkiye’deki futbolseverleri heyecanlandırdı.

Heyecanlandıran İddia

Her Avrupa Şampiyonası adaylık sürecinde olduğu gibi EURO2028 adaylık sürecinde de gündem durulmak bilmiyor.

Hangi ülkelerin şampiyonaya ev sahipliği yapmak adına aday olacağı, UEFA’dan tercihini hangisinden yana kullanabileceği gibi pek çok konuyla alakalı tahminler ve dedikodular basının gündemine yerleşiyor.

Birleşik Krallık ülkeleri ve İrlanda Cumhuriyeti federasyonlarının ortak bir şekilde başvuru yaparak turnuvayı sahiplenmek istediği açıklanmıştı. Ada tarafı turnuva için oldukça heyecanlı ve pek tabii çok önemli bir aday olarak görülüyorlar.

Ancak İngilizler de aynı şekilde Türkiye’yi bu bağlamda en ciddi rakip olarak görüyor. İngiltere’nin en önemli gazetelerinden biri olan The Times’a göre Türkiye başvuru yapmaya hazırlanıyor ve beklenti gerçeğe dönüşürse Türkiye en büyük favorilerden biri olacak.

Aynı şekilde Rusya Federasyonu’nun da başvuru için hazırlık yapacağı biliniyor olsa İngilizler Türkiye’nin çok daha favori olacağını ve turnuvanın Türkiye’de yapılma ihtimalinin hiç de az olmadığını dile getiriyorlar.

Bununla birlikte yayın ihalesi nedeniyle ek mesai yapan Türkiye Futbol Federasyonu’ndan turnuvaya dair herhangi bir resmi açıklama hâlâ gelmiş değil. Mart ayına kadar başvuru yapmayan ülkelerin ev sahipliği şansı da olamayacağı için Türkiye adına zaman gün geçtikçe daralıyor.

Vazgeçenler

The Times’ın makalesinde yer alan bir diğer ilgi çekici detay ise Birleşik Krallık ve İrlanda’nın 2030 Dünya Kupası’na başvuru yapmaktan vazgeçtikten sonra 2028 Avrupa Şampiyonası’na aday olmaya karar verdiklerinin belirtilmesi oldu.

Brexit süreciyle birlikte Avrupa Birliği’nden ayrılan Birleşik Krallık ülkelerinin nasıl bir politikayla bir turnuvayı diğerine tercih ettiğine dair bir açıklama yok. Bununla birlikte özellikle Premier Lig’in artık Dünya’nın en iyi ligi olarak görülmesi ve İngiltere’nin EURO2020’de Final aşamasına kadar yükselmesi bu alanda fark yaratabilir.

Hangi ülkede oynanırsa oynansın heyecan yaratan Avrupa Şampiyonası’nın ev sahibi 2023 senesinin Eylül ayında belli olacak. Bu tarihe kadar önce Dünya Kupası, sonra kulüp organizasyonlarıyla zaman geçecek.

2023 Eylül’ünde alınan karardan sonra 2028’in ev sahibi belli olurken, bu karardan yaklaşık 10 ay sonra bu sefer Almanya’da düzenlenecek 2024 Avrupa Şampiyonası sayesinde futbolseverlerin heyecanı devam edecek.

Tabii bu esnada futbolcuların fikri ne yönde olacak bunu da zaman gösterecek.