Rainer Bonhof Efsanesi ve Eurolar

Belirli turnuvalar belirli futbolcular için her daim çok özel olmuşlardır. Rainer Bonhof için Avrupa Futbol Şampiyonası tam da böyledir.

Futbol her ne kadar son yıllarda kulüp takımları ekseninde dönüyor olsa da, aslında bu oyunun en büyük şenlikleri milli takımlar arasında oynanan büyük turnuvalarda yaşanmaktadır.

Elbette bu turnuvaların başında FIFA Dünya Kupası gelmektedir. Tarih boyunca düzenlenen en prestijli futbol turnuvası olan FIFA Dünya Kupası, öncesi ve sonrasıyla çoğu ülkenin sadece futbolunun değil genelinin kaderine etki etmiştir.

FIFA Dünya Kupası sonrasında gelen en prestijli organizasyonlardan biri de UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’dır. Zira dünya futbolunun kalbinin Avrupa kıtasında attığı düşünüldüğünde, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası çoğu kişiye göre FIFA Dünya Kupası’ndan bile daha zorlu maçlara sahne olmaktadır.

Zira bu turnuvaya katılan takımların güç seviyeleri birbirlerinden çok da farklı değildir.

Rainer Bonhof Dünya Futbolunda Bir İlki Başardı

rainer bonhof

Herhangi bir büyük turnuvada kupaya ulaşan çok az sayıda futbolcu vardır. Şöyle bir düşündüğümüzde gelmiş geçmiş milyonlarca futbolcu arasından FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası, Copa America ve Afrika Kupası gibi prestijli turnuvalarda şampiyonluk madalyasını alan oyuncuların sayısı binlerle ifade edilmektedir.

Bu da turnuvaların yalnızca çok özel oyuncular için olduğunun en güzel göstergesidir.

Yukarıda sayılan turnuvalarda final oynayan bir oyuncu, bunu ömrü boyunca torunlarına gururla anlatabilir. Hele ki bir de o finalin kazanan tarafında olmuşsa, keyfine diyecek yoktur.

Peki ya bu turnuvalardan birinde, mesela UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası’nda 2 final oynayan bir oyuncu ne hissederdi? Biraz daha ileriye gidip 3 final oynayan ve bunu üst üste yapan bir futbolcunun kazandığı prestij nasıl olurdu?

Tüm bunların cevabını tarihte yalnızca bir oyuncu verebildi. O da Batı Almanya formasıyla bu turnuvaya damga vuran ön libero Rainer Bonhof oldu.

Kupalarla Dolu Başarılı Bir Kariyer

1970’lere damga vuran Batı Almanya formasını tam 53 kez terleten Rainer Bonhof, tarihin en büyük dominasyonlarından birinin baş rollerindeydi.

1972’de Avrupa Futbol Şampiyonu olan Batı Almanya’nın ön liberosu, 1976’daki finalde de takımıyla birlikte boy göstermiş fakat gümüş madalyayla yetinmişti.

Bu iki turnuva arasına bir de FIFA Dünya Kupası şampiyonluğu sığdıran Rainer Bonhof, 1980’de bir kez daha Avrupa Futbol Şampiyonası şampiyonluğuna ulaşan Batı Almanya’nın kadrosunda kendine yer bulmuştu.

Böylece tarihte üst üste 3 UEFA Avrupa Futbol Şampiyonası finalinde forma giyen tek oyuncu olan Rainer Bonhof, tarihteki ayrıcalıklı yerini kazanmıştı.

Kulüp takımlarında da büyük başarılar kazanan ve Borussia Mönchengladbach, Köln, Valencia ve Hertha Berlin formalarıyla boy gösteren Ranier Bonhof, sadece Bundesliga’da 311 maça çıkıp 57 gol 18 asist yapmıştı.

Bir Borussia Mönchengladbach efsanesi olan oyuncu, takımıyla 321 maçta 61 gol 18 asistlik performans göstermiş ve unutulmazlar arasına girmişti.

Öyle ki hali hazırda Alman takımının yönetiminde as başkanlık görevini sürdüren efsanevi futbolcu, tarihte kendi yerini en sağlamlaştıran isimlerden biri.

Batı Almanya tarihe karıştı, artık tek Almanya var ve tüm maçlarından kazanmak için adresiniz Hovarda bahis sitesi. Şimdi Hovarda giriş yaparak bonus kampanyasından yararlanabilirsiniz.