Stefan Kuntz’dan Avrupa Şampiyonası Açıklamaları

Türkiye’nin EURO2020’de yaşadığı başarısız süreçlerde sorumlu olduğu düşünülen Şenol Güneş yerine getirilen Stefan Kuntz, geçtiğimiz günlerde U17 Milli Takımı’nın katılacağı Avrupa Şampiyonası ile alakalı açıklamalarda bulundu. Alman teknik adam, teknik heyet ve oyuncularla bir araya gelerek onlara moral verirken, turnuvada dikkat edilmesi gereken konuları da işaret etti.

Oyunculara Mesajlar

Türk futbolunun kaosa sürüklenmesinde bir milat olarak gösterilen EURO2020 ülkemizin Milli Takımı adına gerçekten büyük beklentilerle gidilen ancak beklentilerin tam tersi bir performansın sergilendiği turnuvalardan biri olmuştu.

Ay Yıldızlılarımız önce EURO2020’de sonra da Dünya Kupası Elemelerinde hayal kırıklığına uğrayınca o dönemin teknik adamı Şenol Güneş ile yollar ayrılmış, tecrübeli teknik adam yerine Stefan Kuntz getirilmişti.

Kuntz döneminin etkileri hâlâ daha tam olarak hissedilmeye başlanmadı ancak takımda yaratılan etki ve futbol kültürümüzdeki değişikliklerle alakalı olarak heyecanlı olan bir futbol kamuoyu söz konusu. Alman teknik adamın disiplinli ve çalışkan yapısı futbolseverleri heyecanlandırıyor.

Bununla birlikte her ne kadar A Milli Takım iyi bir performans gösteremese de U17 Milli Takımımızla alakalı beklentiler büyük. İsrail’de düzenlenecek Avrupa Şampiyonası‘na katılmaya hak kazanan genç millilerimiz geçtiğimiz günlerde A Milli Takım Teknik Direktörü Stefan Kuntz ile bir araya geldiler.

Alman teknik adam oyuncuların nelere dikkat etmesi gerektiğine yönelik püf noktaları açıkladı. Herkesin ne kadar iyi olduğunun görülebilmesi için takım ruhuna dikkat edilmesi gerektiğini belirten Stefan Kuntz, bireysel performansların takım performansları yerine geçmemesinin önemli olduğunu vurguladı.

Ancak takım olarak gösterilecek iyi performansın bireysel performansları öne çıkarabileceğini ifade eden Kuntz, rakibi şaşırtmak istiyorlarsa takım halinde hareket etmeleri gerektiğini dile getirdi. İsrail’deki turnuvanın oyuncuların kendilerini gösterebilmeleri için eşsiz bir sahne olduğunu savunan Alman teknik adam, en iyi rakiplerle bu gibi turnuvalarda mücadele edilebileceğini hatırlattı.

İlk Anı Hatırla

Öte yandan Stefan Kuntz’un dikkatleri çektiği konulardan bir tanesi de oyuncuların çok da uzak olmayan ilk futbol anılarını hatırlamasını istemesiydi. Maça çıktıkları zaman oyunculardan keyif almalarını isteyen Alman teknik adam, ailelerinin kendilerine ilk top hediye ettiği şevkin hatırlanmasını istedi.

U17 Milli Takımımız, 16 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında oynanacak turnuvada olabilecek en iyi performansı gösterebilmek adına mücadele edecek. Bu mücadele içerisine girmeden dahi pek çok tartışmanın odağında kalan gençlerimizden beklentinin de yüksek olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Bununla birlikte gençler istedikleri noktalara gelemeseler bile onların ne kadar suçlanabileceği de ayrı bir tartışmanın konusu. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın belli olmadığı, Merkez Hakem Kurulu’nun başkanının yerinde olmadığı bir futbol ortamında gençler bu kaosun içerisinden çıkıp yine de bir başarı gösterdiler.

Pek tabii İsrail’de düzenlenecek turnuvada gösterecekleri performanslar onların kariyerleri açısından da çok değerli olacak ve heyecanlı olmaları normal karşılanacak.