Türkiye Bir Kez Daha

Milli Takım konusunda belirli sıkıntılardan geçmeye devam eden Türkiye, U17 Milli Takımı’nın 16 Mayıs’ta İsrail’de başlayan U17 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmasıyla moral bulmuştu. Kırmızı Beyazlı takım daha turnuvaya gitmeden pek çok tartışmanın da içerisinde kaldı ancak takımın oyuncularına olan inancı her zaman tam oldu. Bununla birlikte turnuvanın ilk müsabakasında favori ekiplerden biri olan İspanya U17 ile karşı karşıya gelen Ay Yıldızlılarımız, sahadan 2-0 mağlubiyetle ayrılırken, hem kendilerine hem de bizlere futbol konusunda ne seviyede olduğumuzu gösterdiler. İkinci müsabakada Sırbistan U17 ile karşı karşıya gelen Milli oyuncularımız ne yazık ki bu müsabakadan da 2-1 mağlup ayrılarak hayal kırıklığı yarattılar.

Fark Var

Bu yıl Türk futbolu adına gerçekten çok kötü geçti ve bu durumun temel sebeplerinden birisi ne yazık ki futbolu kaosa sürükleyenlerin arasına Türkiye Futbol Federasyonu’nun da net bir şekilde eklenmesi oldu.

Bununla birlikte gerginliğin tonunu arttıran konulardan birisinin de Milli Takım’da yaşanan başarısızlık olduğunu ifade etmekte fayda var. Zira federasyonların başarısı biraz da Milli Takımlarının başarısıyla ölçülür ve Türkiye A Milli Takımı hem EURO2020’de hem de Dünya Kupası Elemelerinde başarısız olarak çok ciddi bir üzüntünün baş kahramanı olmaktan kurtulamadı.

Öte yandan U17 Milli Takımı kendi yaş grubu adına Avrupa’nın en büyük turnuvası olan U17 Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmıştı. 16 Mayıs itibariyle İsrail’de başlayan turnuvada oynadığı ilk müsabakada Türkiye’nin rakibi favori ekiplerden biri olan İspanya U17 Milli Takımı’ydı.

İki takım arasında oynanan müsabakada favori olan İspanya sahadan 2-0 galip ayrıldı. Ancak her şeye rağmen Türk futbolseverler Sırbistan U17 ile oynanacak müsabakadan alınacak iyi bir sonuçla işlerin toparlanabileceğini düşünüyordu ancak 20 Mayıs tarihinde oynanan müsabaka bize gösterdi ki bizimle Avrupa futbolu arasında artık gerçekten dağlar kadar fark var.

Olmuyor Olmuyor

20 Mayıs tarihinde oynanan müsabakada Sırbistan ile Türkiye U17 takımları karşı karşıya gelirken Sırp gençleri karşısında kendi gençlerimizin kazanabileceğini düşünüyorduk.

Hızlı başlayan müsabakada gol perdesini açan taraf da Sırbistan oldu. Jovan Sljivic’in attığı golle 17’inci dakikada öne geçen Sırbistan’a cevabı ancak 43’üncü dakikada verebildik. Can Uzun’un attığı golle ilk yarı 1-1 sona ererken ikinci yarıda neler yapılacağı da merakla bekleniyordu.

Ancak daha ikinci yarının hemen ortalarında bu sefer Jovan Milosevic sahneye çıktı ve attığı golle takımını öne geçirdi. Bu golden sonra başka bir gol olmayınca müsabaka 2-1 Sırbistan üstünlüğüyle sona erdi.

Bununla birlikte müsabakada gol hattında yer alan oyuncumuz Poyraz Efe Yıldırım’ın biri 59 diğeri de 90+6’da gelen iki sarı kart nedeniyle kırmızı kart gördüğünü belirtmekte fayda var. Türkiye U17 Milli Takımı grup aşamasındaki 3’üncü maçında Belçika ile karşı karşıya gelecek.