TÜRKİYE MİLLİ TAKIMINDA MENTAL PROBLEM

Euro 2020’nin ertelenmesi aslında Milli takımımız için iyi olmuştu birçok kilit oyuncumuz kulüplerinde yaşadığı sakatlık sebebiyle bu turnuvada yer alamayacaktı. Bizim için en güzeli bu olmuştu. 2016’da yaşananlardan dolayı futbolseverler bu turnuva için oldukça heyecanlıydı.

Beklentimiz Yüksekti

Milli takımımızın 2016’ya göre yurt dışında elit takımlarda oynayan Türk oyuncularımız çoğalmış, elemelerde son Dünya kupası sahibi Fransa karşısında iki maçta 4 puan almış, mağlubiyeti tattırmış bir takımdan bahsediyoruz. Dünya’da manşetlere çıkmışız, herkes Türkiye Milli takımını konuşuyor. Euro 2020 bileti son bir iki maç kala garantilemiş bir takımız. Ülke olarak beklentimizin yüksek olması da gayet normal. 3 maçta 0 puan çeken bir Milli takımı kimse hayal etmemişti. Bizim için şok etkisi yaratan, turnuvayı 1 golle tamamlamak oldu.

Grup kuraları çekildi. A grubunda İsviçre, Galler ve 4 kez Dünya kupası şampiyonu, 2 kez Avrupa Kupası şampiyonu büyük bir futbol ülkesi olan İtalya vardı. Turnuvaya gelene kadar 29 maçta bileği bükülmeyen İtalya’yı yenmek açıkçası bizim için sürpriz olurdu.

İlk maç, turnuvanın açılış maçı, karşımızda bir futbol ekolü İtalya, ilk yarıyı şansımızın da yardımıyla berabere bitirmeyi başardık. İkinci yarıya taktik dokunuş şarttı. İtalya’nın şiddetli baskısını kırmak adına bence kadromuzun en değerli ve oyuncu profili olarak bir benzeri olmayan Cengiz girdi. Cengiz’in bireysel çabasıyla kaptığı top, attığı depar ve zayıf şutu dışında İtalya kalesine gidemedik. Karşımızda çok akıcı oynayan, tempolu, pres yapan bir takım vardı ki gardımızı düşürmeleri uzun sürmedi. Maçtan sonraki eleştirilerin sebebi bu takımın elemelerde gösterdiği o mücadelenin o savaşçı ruhun İtalya karşısında olmamasıydı. “İlk maçta olur böyle şeyler ikinci maçta toparlarız” yorumları çoğunlukta olsa da asıl sıkıntının farklı olduğunu ikinci maçta anladık.

Takım Olmalıydık

İkinci maçta rakip Galler, uzun top oynayan temaslı oyunu seven tipik bir ada takımı. Bireysel olarak baktığımızda Galler takımından çok daha yetenekli ve kaliteli oyunculara sahibiz, bireysel kaliteyle günümüz futbolunda maç kazanmak artık çok zor. Galler ilk golü atana kadar sürekli aynı planı uyguladı. Bale topu alır savunma arkasına kaçan Ramsey’i topla buluşturur. Bunu defalarca yaptılar savunmada bir önceki sezon Premier Lig’de sezonun 11’ine seçilmiş Çağlar ve Fransa maçlarında hırsıyla herkesin takdirini kazanmış Kaan Ayhan var. Sorun oyuncu kalitesinde mi? Kesinlikle hayır. Neyi mi yanlış yaptık? Onlar takım olabildi biz daha takım olamamıştık. Onların bir planı vardı bizim yoktu. Turnuvanın en erken toplanan takımı bizdik. Buna rağmen mental olarak çok hazır değildik. 2’de 0 çeken bir Milli takımı kimse hayal etmemişti.