Türkiye U17 Milli Takımı Kalifiye Oldu

Türkiye U17 Milli Takımı,16 Mayıs–1 Haziran 2022 arasında düzenlenecek olan U17 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gitmek için biletini aldı.

U17 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gidebilmek için serüvenine U17 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri 1. Eleme Turu’ndan başlayan genç milli takımımız, bu turda çok başarılı bir performans göstermişti.

Malta, Karadağ ve Danimarka ile 1. Eleme Turu’nda 3 maç oynayan Türkiye U17 Milli Takımı, bu maçları namağlup geçmeyi başarmıştı.

Malta karşısında 6 – 1’lik skorla şov yapan ay yıldızlı gençlerimiz, Karadağ U17 Milli Takımı’nı da mağlup ederek 2 maç sonunda 6 puanı cebine koymuştu. 1. Eleme Turu’nun son maçında ise turnuvanın da muhtemel favorilerinden olan Danimarka karşısına çıkılmış ancak ne yazık ki sadece 1 puanla yetinilmişti.

Elit Turda Elit Rakipler

1. Eleme Turu’nda gösterdiği başarılı performansla Elit Tur’a yükselen Türkiye U17 Milli Takımı’nın sıradaki rakipleri 7. Grup’ta Galler U17 Milli Futbol Takımı, Slovenya U17 Milli Futbol Takımı ve Sırbistan U17 Futbol Milli Takımı oldu.

Milliler ilk maçında grubun favorilerinden olan Sırbistan U17 Milli Takımı karşısına çıktı. Zorlu geçen karşılaşmada rakibine 3 – 2 mağlup olan takımımız, bu skorla kalan iki maç öncesinde kritik bir konuma geldi.

Neyse ki ikinci maçında Gornja Radgona Stadyumu’nda işleri toparlamayı başaran Türkiye U17 Milli Takımı, Galler karşısında çok etkili bir performans ortaya koydu.

Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Arda Güler’in 1 gol 2 asistle, FC Nürnberg’den milli takımımıza katılan Can Uzun’un ise attığı 2 golle yıldızlaştığı maçta rakibimizi 2 – 5 mağlup ettik.

Böylece Slovenya maçın öncesinde iddialı konumumuza tekrar kavuştuk ve U17 Avrupa Futbol Şampiyonası için umutlarımızı arttırdık.

Türkiye U17 Milli Takımı Son Ana Kadar Savaştı

Türkiye U17 Milli Takımı

Türkiye U17 Milli Takımı, kazanmaktan başka çaresinin olmadığı maça oldukça kararlı bir şekilde çıktı. Genç millilerimizin tek arzusu 16 Mayıs – 1 Haziran 2022 tarihleri arasında İsrail’de oynanacak olan U17 Avrupa Futbol Şampiyonası’na gitmelerini sağlayacak bileti kapmaktı.

Buna karşın Slovenya U17 Milli Takımı da aynı amaçla sahaya çıktı.

Maç adeta bir gol düellosu şeklinde geçti ve karşılaşmayı takip eden az sayıda taraftar büyük heyecan yaşadı.

Karşılaşmada açılısı Slovenya adına dakika 4’te Kasalo yaptı. Onun bu golü Slovenya’ya büyük moral verdi ve maç uzun bir süre 1 – 0 devam etti. Neyse ki ilk yarının bitmesine saniyeler kala, Galler maçının golcüsü Can Uzun sahneye çıktı ve skora dengeyi getirdi.

İkinci yarıya tıpkı ilk devredeki gibi hızlı giren rakibimiz, 47’de bu kez Dvorsak ile golü buldu. Türkiye U17 Milli Takımı ise bu kez Selim Sönmez ile eşitliği sağladı.

Maçta üçüncü kez geri düştüğümüzde ise dakikalar 72’yi gösteriyordu. Stojinovic’in golü geldiğinde Slovenyalılar belki de direncimizin kırıldığını düşünüyorlardı. Buna karşın Türkiye, geri dönüşleriyle ünlü olduğunu yine gösterdi.

Can Uzun 86’da skora dengeyi getirdi. Kenan Yıldız ise İsrail bileti bende diyerek 88’de maçın skorunu 4 – 3 olarak belirledi ve millilerimizi Avrupa Futbol Şampiyonası’na götürdü.

Sizinle gurur duyuyoruz çocuklar!