Türkiye’nin Avrupa Şampiyonluğu

Şu sıralar Türk futbolseverlerin gündeminde yer alan maddelerden birisi de 16 Mayıs tarihi itibariyle başlayan U17 Avrupa Şampiyonası. İsrail’de oynanan şampiyonada genç oyuncularımızın ilk müsabakası turnuvanın favorisi İspanya ile oynandı ve favori olan Matador gençleri sahadan 2-0’lık galibiyetle ayrıldı. Bu durum yine bir hayal kırıklığı yaratırken, ülkemizin 2005’te bu turnuvayı kazandığını hatırlatmakta fayda var. Bununla birlikte o dönem kupayı müzeye götüren gençler, şu sıralar ya futbolu bıraktılar ya da kariyerlerinin son dönemlerini yaşıyorlar. O takımın teknik direktörüyse şu sıra kariyerinin en mutlu günlerini yaşıyor.

Güzel Hatıralar

Şu sıralar Türk futbolseverlerin gündeminde yer alan maddelerden birisi 16 Mayıs itibariyle İsrail’de başlayan U17 Avrupa Şampiyonası. İspanya U17 Milli Takımı ile oynanan ilk müsabakanın 2-0 kaybedilmiş olması canları sıkmış olsa da Türkiye U17 Milli Takımı’nın bu durumu telafi edebilecek gücü olduğu kesin.

Bununla birlikte her ne kadar altyapılar konusunda problemli bir ülke olsak da gençlerimizin yetenekleri konusunda hiç şüphe yok. Nitekim söz konusu turnuvayı 2 kere kazanan Türkiye, bu başarıyı son olarak 2005 yılında göstermişti.

O dönemin kadrosuna bakıldığı zaman göze birçok isim çarpıyor. Bu isimlerden en çok parlayanıysa şu sıralar Antalyaspor Teknik Direktörlüğü’nde de inanılmaz işler çıkartan Nuri Şahin olarak gözüküyor. Futbolculuk kariyeri boyunca Real Madrid, Borussia Dortmund ve Liverpool gibi takımların formasını giyen başarılı futbol adamı, 2005’te kupayı müzeye götüren takımın en önemli isimlerinden biriydi.

Hollanda ile oynanan Final müsabakasının kadrosuna bakıldığı zaman kalede Volkan Babacan’ın olduğu görülüyor. Sonradan uzun süre Milli Takım forması da giyen başarılı file bekçisinin yedeğiyse Onur Kıvrak olarak karşımıza çıkıyor.

Şu sıralar Fatih Karagümrük’te forma giyen ve kariyerinde Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Inter gibi deneyimleri yaşayan Caner Erkin’in de o dönemde takımda yer aldığı görülüyor. Maçta golleri atan Tevfik Köse ve Deniz Yılmaz gibi isimlerinse ne yazık ki beklentileri karşılayamadığını ifade etmekte fayda var.

Gol hattında yer alan Özgür Can Özcan ise ilk gençliğinde Galatasaray taraftarlarını heyecanlandırdı ancak o da beklentilerin altında kaldı. 33 yaşındaki futbolcu şu sıralar Tarsus İdman Yurdu’nda top koşturuyor.

Bir Başarı Daha

O takımın teknik direktörlüğünü yapan isminse tıpkı Nuri Şahin gibi büyük etki yaratan bir isim olduğunu belirtmek gerekiyor. Şu sıralar Trabzonspor’u 38 yıl sonra şampiyon yapan teknik direktör olmanın tadını çıkartan Abdullah Avcı, kariyerinin en büyük dönüm noktalarından birini de işte bu turnuvada yaşamıştı.

Tecrübeli teknik adam U17 Milli Takımı ile şampiyonluk yaşadıktan sonra bir dönem Milli Takım tecrübesi de yaşadı ancak orada geçen sürecin Abdullah Avcı’ya yaramadığı kesindi. Tıpkı Beşiktaş’ta yaşadığı gibi zorlu süreçlerden geçen teknik adam şu sıralar Trabzon şehrinin sevgilisi.