U17 Avrupa Şampiyonası’nda Kadro Tartışmaları

Milli Takım kadroları ne zaman açıklanırsa açıklansın her zaman tartışmalara neden olur ve bu durum U17 Avrupa Şampiyonası’nda da değişmeyecek gibi görünüyor. A Milli Takımımızın EURO2020’de yaşadığı büyük hayal kırıklığından sonra tüm futbolseverlerin gözü U17 Milli Takımı’na döndü ancak Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas’ın yaptığı kadro tercihleri çok büyük tartışmalara yol açtı.

Tepki Yağıyor

Bu yıl Türk futbolu adına hem karanlık hem de kaosla dolu bir yıl olarak geçti ve sezonun son dönemlerinde de bu kaos her geçen gün daha artmaya devam ediyor.

2020 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takımımızın uğradığı büyük hayal kırıklığından sonra U17 Milli Takımımızın İsrail’de düzenlenecek turnuvaya gidecek olması hepimizi sevindirmişti. Bilhassa Arda Güler gibi oyuncuların da daha fazla forma şansı bulmasıyla birlikte genç oyuncularımıza olan ilgi artmıştı.

Bununla birlikte turnuvanın aday kadrosu açıklandı ve bu açıklamadan sonra Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas’a resmen tepki yağdı. Hemen hemen her takımın taraftarları kendi takımlarından oyuncularla alakalı olarak sorgulamalara girerken, Kafkas’ın net bir şekilde kadroya alınması beklenen birçok ismi tercih etmemesi tartışmalar yarattı.

Kaptan Furkan Yöntem, takımın en golcü isimlerinden Semih Kılıçsoy ve Galatasaray’ın çok şey beklediği Emirhan Kayar’ı kadroya alınmaması büyük tepki çekti. Tolunay Kafkas’ın U17 Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’na gitmesinde büyük rol oynayan bu isimleri kadroya dahil etmeyip birçok Alman gurbetçi genci kadroya alması göze çarptı.

Aynı zamanda Fanatik’in haberine göre 17 yaş grubunun tüm milli maçlarında görev yapan, takım kaptanlığını üstlenen ve hem tecrübesi hem de oynadığı futbolla parmak ısırtan Altınordu’nun orta sahası Furkan Yöntem’in isminin yazmadığı listede tartışmalar bununla da sınırlı kalmadı.

Golcü Listede Yok

Bu sezon Beşiktaşlı taraftarlar tarafından sıkça adı geçirilen ve bilhassa Michy Batshuayi’nin çok gol kaçırdığı maçlardan sonra ısrarla kadroya alınması istenen Semih Kılıçsoy da aday kadroda yer alamayan isimler arasındaydı.

Formasını giydiği milli takımın her kademesinde (U14: 2 maç, 2 gol, U15: 6 maç, 5 gol) golcülüğüyle Kırmızı-Beyazlılar’ı sırtlayan, son olarak da Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde 6 maçta 4 gol, 1 asist, 7 hazırlık karşılaşmasında da 5 kez ağları sarsan, Beşiktaş U19’da da 16 yaşında olmasına rağmen 10 golle yıldızlaşan, eleme maçlarının hepsinde kadroda olan Semih Kılıçsoy’un da milli takıma çağrılmaması kafalarda soru işareti bıraktı.

Çok uzun zamandan bu yana menajer tartışmalarıyla öne çıkan Milli Takımlarda bu oyuncuların kadro dışında bırakılmış olması gerçekten enteresan. Nitekim Tolunay Kafkas da uzun süredir futbol otoriteleri tarafından sorgulanan isimlerden biri ve bu kadro tercihleri Kafkas’ın daha fazla tartışılmasına neden olacak gibi görünüyor.

U17 Milli Takımı’nın Avrupa Şampiyonası’ndaki maç programı şöyle:

17.05.2022

20.00 Türkiye – İspanya (Ness Ziona Municipal)

20.05.2022

14.30 Türkiye – Sırbistan (Haberfeld Stadium)

23.05.2022

17.30 Türkiye – Belçika (Ness Ziona Municipal)