U17 Avrupa Şampiyonası’nda Kadroya Giremeyen Oyuncular

Türkiye’de Milli Takım hangi turnuvaya katılırsa katılsın açıklanan aday kadrolar hep tartışmalara neden olur ve U17 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan U17 Milli Takımı’nda da durum pek farklı değil. Tolunay Kafkas’ın Genç Milli Takımlar Sorumlusu olarak belirlediği aday kadroda gurbetçi oyunculara ağırlık verirken Türkiye’de forma giyen ve yıldızı parlayan oyuncuları çağırmamış olması büyük tepki topluyor. Bununla birlikte bu isimler arasında Emirhan Kayar ve Semih Kılıçsoy ayrı bir noktaya koyuluyor.

Bitmeyen Tartışmalar

Bu sene Türk futbolu adına oldukça kaotik bir yıl olarak devam ediyor ve bu durum bir şekilde birileri müdahale edene kadar da bitmek tükenmek bilmeyecek gibi görünüyor.

EURO2020’de Türkiye Milli Takımı’nın hayal kırıklığı yaşamasıyla başlayan süreçte Ay Yıldızlıların Dünya Kupası Eleme Grubundaki başarısızlığı da büyük problemler yarattı. Bununla birlikte kulüp takımlarında her gün bir başka problem ortaya çıktı ve Türkiye Futbol Federasyonu da bu sorunları çözmek yerine kelimenin tam anlamıyla yangına körüğüyle gitti.

Bununla birlikte futbolseverlerin gündeminde yer alan son tartışmalardan birisi U17 Avrupa Şampiyonası ile alakalı. Hatırlanacağı üzere U17 Milli Takımımız İsrail’de düzenlenecek turnuvaya katılımı son anda sağlamış ve büyük bir mutluluk yaratmışlardı.

Ancak Genç Milli Takımlar Sorumlusu Tolunay Kafkas ile alakalı olarak süregelen tartışmalar gerek bu başarıdan önce gerekse de bu başarılardan sonra devam etti. Kafkas’ın bu göreve layık olmadığını düşünenlerin eline geçen son kozsa aday kadronun açıklanmasıyla birlikte oluştu.

Yıldızlar Kadro Dışı

Tolunay Kafkas’ın oyuncu tercihlerinde gurbetçi oyunculara ağırlık verdiği görülürken birçok önemli ismi de kadroya almaması büyük bir skandal olarak algılandı. Bu isimlerden biri olan Emirhan Kayar alt yaş gruplarında yıldızı parlayan isimlerden biri olmasına rağmen kadroya girmeyi başaramadı.

Galatasaray’ın 16 yaşındaki On Numara oyuncusu bu kadar parlak bir performans sergilemesine rağmen alınamadığı için büyük bir hayal kırıklığına uğramış olmalı. Bununla birlikte oyuncunun takımın yaratıcılık yükünü çeken isimlerden biri olmasına rağmen kadroya alınmaması da Tolunay Kafkas’ın düşündüğü bir başka alternatif olduğunu gösteriyor.

Diğer tartışmalı isimse Beşiktaş’ın golcüsü Semih Kılıçsoy oldu. Alt yaş gruplarında pek çok kez gol krallığı mertebesine ulaşan genç golcü elemelerde de oldukça iyi bir performans sergilemişti ancak Tolunay Kafkas onu da kadroya dahil etmemeyi seçti.

Öte yandan bu iki ismin de turnuva öncesinde oynanan hazırlık maçlarında forma giydiklerini ancak bir anda kadro dışı kaldıklarını belirtmekte fayda var. Bu bağlamda bakıldığı zaman zaten çok uzun süredir devam eden menajer seçimleri tartışmalarının artacağını tahmin etmek de zor değil.

Bilindiği üzere bir grup futbolsever ve futbol otoritesi Milli Takım seçimlerinde oyuncu temsilcilerinin çok etkili olduğunu ve bu durumun çok uzun süreden bu yana da değiştirilemediğini iddia ediyorlar.